Podkamień koło Brodów

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 3

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 608
-> Najnowszy użytkownik: martagregorska

Ostatnio Widziani

IwonaMarPaw
2 dni
STOCKI JEAN MICHEL
6 dni
swietojanski
1 tydzień
Wioletta Sloma
1 tydzień
wgrybos
2 tygodni

Statystyki

Zdjęć w galerii: 1757
Artykułów: 377
Newsów: 250
Komentarzy: 1438
Postów na forum: 891
Użytkowników: 609

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

05-03-2020 05:38
Album: Dokumenty. Ciekawe skany "podkamienieckich" dok. W. Bieżana: tutaj.

11-05-2013 15:04
Dzięki dostępowi do ksiąg udało się rozpoznać nagrobek Małgorzaty Piątkowskiej oraz Jana i Anny Pleszczuk, Wandy Szymborskiej i Antoniny Szmigielskiej.

20-08-2012 13:21
Indeksy uzupełnione zostały o śluby osób o nazwiskach na literę "T" z lat 1785-1942

09-08-2012 16:26
Uzupełniłem o kolejną notkę z gazety artykuł "O Podkamieniu w prasie"

29-07-2012 12:58
Poprawiłem plan cmentarza - szkoda, że nikt nie zwrócił mi uwagi na błędy na tej stronie.

14-06-2012 14:16
Dzień dobry. Mam naimię Serhij. Jestem z Ukrainy. Na tej stronie internetowej w Liście zamordowanych w Podkamieniu w klasztorze osób znalazłem informację o bracie mojego pra-pradziadka Andrzeja Juzwy.

18-03-2012 20:59
Wizualnie poprawiłem plan Podkamienia: http://www.podkam.
..?page_id=9

24-02-2012 18:50
Przybyło kilka wierszy w dziale "Wiersze i proza".

01-03-2010 18:37
Wzorem strony http://www.olejow.
pl
będę zamieszczał genealogie rodów z Podkamienia, (dostęp dla grupy "Genealogia". Aby przynależeć należy wyrazić taka chęć

01-02-2010 23:22
Poprawiłem trochę listę pomordowanych - ułożona została wg miejsca mordu.

Ankieta


Pamiętaj - Ty też możesz pomóc!!
Wypełnij i wyślij ankietę dot. pomordowanych.
ANKIETA

Stowarzyszenie


A czy Ty zapisałeś/-aś się już do Stowarzyszenia Kresowego Podkamień?
DEKLARACJA

Ankieta

Chciałbym/Chciałabym w najbliższym czasie odwiedzić Podkamień i okolice

TAK
TAK
94% [15 głosów]

NIE
NIE
6% [1 głos]

Ogółem głosów: 16
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 05/07/2021 13:23

Archiwum ankiet

Identyfikacja


Identyfikacja osób

Genealogia


Genealogia Podkamienia

Księgi metrykalne


Księgi metrykalne

I Kataster


Kataster józefiński

II Kataster


Kataster franciszkański

Ostatnie komentarze

Top komentatorzy

Ostatnie zdjęcia

Najczęściej

Najczęściej oglądane:
Liczba obejrzeń: 12,721
Wielki Kamień
Liczba obejrzeń: 11,825
Figurka na nagrobku
Najczęściej komentowane:
Liczba komentarzy: 11
Ułani
Liczba komentarzy: 10
Figura Chrystusa
Najczęściej oceniane:
Liczba ocen: 4
Średnia: 5.00
Na tle pomnika
Liczba ocen: 3
Średnia: 5.00
Klasztor

Newsletter

Aby móc otrzymywać e-maile z Podkamień koło Brodów musisz się zarejestrować.

Warto tam zajrzeć

Zobacz temat

Podkamień koło Brodów » Sprawy kresowe » Wołyń
 Drukuj temat
Rajd im. Bandery w Polsce !!!
krystian
Za portalem http://www.kresy.pl.

Po wczorajszej decyzji MSWiA o niewpuszczeniu na teren Polski uczestników rajdu Stepana Bandery na zachodniej Ukrainie pojawiają się pierwsze polityczne deklaracje.

Przedstawiciel obwodowej organizacji Ukraińska Republikańska Partia "Sobór", Stepan Sereda, poinformował, że w razie doznania najmniejszej krzywdy przez uczestników rajdu jego organizacja wraz z innymi - jak to określił - "patriotycznymi siłami" zakwestionuje sensowność odwiedzania grobów polskich żołnierzy przez turystów z Polski. Taką informację można przeczytać na stronach tygodnika "Lvivska Hazeta".

Z kolei portal Zaxid.net przytacza dziś wczorajszą wypowiedź Ostapa Kozaka, deputowanego Lwowskiej Obwodowej Rady Bloku Julii Tymoszenko, który zapowiedział, że w związku z niewpuszczeniem rajdu na teren Polski jego ugrupowanie zainicjuje zwołanie nadzwyczajnej sesji Lwowskiej Rady Obwodowej. - Taki stosunek do ukraińskich obywateli jest bezprecedensowy - twierdzi Kozak. Jego zdaniem, obywatele Ukrainy, którzy wypełniają wnioski wizowe, nie muszą w nich wpisywać powodów wjazdu. Tak odniósł się do oficjalnego uzasadnienia wczorajszej decyzji MSWiA.

Źródło:
http://www.kresy....arz-orlat-
 
http://www.wilfartgen.podkamien.pl
harry
Bez względu na odmowę wjazdu do Polski uczestnikom rajdu rowerowego śladami Stepana Bandery nikt nie zabroni Polakom zwiedzania ich miejsc pamięci na Ukrainie - oświadczył dyrektor Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie Ihor Hawryszkewycz.
Żródło:
http://wiadomosci...caid=1887a
 
harry
Wrocław 09. 08. 2009 r.

LIST OTWARTY

Sz. P. Minister Spraw Zagranicznych
RADOSŁAW SIKORSKI
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Al. J. Ch. Szucha 23, 00-580 Warszawa

Szanowny Panie Ministrze,


zwracam się do Pana w bulwersującej ostatnio opinię publiczną sprawie przejazdu przez Polskę ukraińskiej młodzieży śladami Stepana Bandery. Wielu publicystów i polityków komentujących to wydarzenie zastanawia się, jak to się stało, że organizatorzy rajdu i ukraińscy uczniowie podjęli, delikatnie mówiąc, tak ryzykowny krok. Powstaje pytanie, czy mieli wystarczającą wiedzę, kim był Bandera i czy zdawali sobie sprawę, jakie mogą być reperkusje tej decyzji. Publicyści i politycy sugerują dialog z ukraińską młodzieżą, by zrozumiała, co się stało.
W związku z tym występuję z propozycją spotkania z ową grupą młodzieży. Jestem pisarzem i pedagogiem. Interesują mnie źródła i inspiracje tego wydarzenia.
Chciałbym porozmawiać z młodzieżą o jej wyborze i motywach postępowania. Chciałbym zrozumieć jej sposób myślenia i odczuwania, zorientować się, w jakim systemie wartości jest wychowywana i jaką ma wizję świata. I czy w tej wizji mieści się poszukiwanie prawdy o własnej przeszłości i przeszłości ziemi, na której żyje, dojrzewa, kształci się i buduje własną tożsamość. Chciałbym się zorientować, co wie o polskiej tradycji na tych ziemiach. I co znaczy dla niej słowo bohater.
Jedna bowiem z propagatorek tego rajdu powiedziała do rowerzystów, że powinni naśladować Banderę. Chciałbym wiedzieć, w czym powinni naśladować Banderę. I w jaki sposób pragną kształtować swoje stosunki z koleżankami i kolegami z Polski. I w oparciu o jaką aksjologię. Za kilkanaście lat to pokolenie będzie nadawać ton ukraińskiej polityce, będzie układać stosunki między Polakami i Ukraińcami. Warto więc rozmawiać.
Byłbym wdzięczny, gdyby Pan Minister poprzez swoje służby dyplomatyczne umożliwił mi takie spotkanie. Dodam, że żyję dzięki Ukraince, która uratowała mi życie w czasie banderowskiego ludobójstwa na polskich Kresach. Wtedy został zamordowany siekierami mój dziadek, a ofiarami zbrodni padła duża część mojej rodziny. Być może moja opowieść, jako świadka tamtej tragedii, przyczyni się do głębszego poznania przez ukraińską młodzież historii tamtego regionu i lepszego zrozumienia naszych uczuć i reakcji na zamiar uczczenia w Polsce Bandery, głównego sprawcy mordów na Polakach, Żydach, Czechach, Ormianach i samych Ukraińcach.
Myślę, że dialog bez uprzedzeń, szczery i otwarty, stałby się dużą wartością. Zamknięcie bowiem drogi rowerzystom do Polski nie rozwiązuje problemu.

Z wyrazami szacunku
Stanisław Srokowski

Edytowane przez krystian dnia 10-08-2009 16:30
 
wojtek orlowski
To jest cisza przed burzą. Na razie faszyści ze Swobody musieli ustąpić, ale powrócą z nowym pomysłem
na Portalu www.kresy.pl już informują, że nacjonaliści mają pretensje do krzyża, ktory jest według nich pomnikiem.
http://www.kresy....-rozbiorki
Edytowane przez krystian dnia 13-08-2009 09:30
 
wojtek orlowski
Prowadzony od dwudziestu lat polsko-ukraiński dialog okazał się być najprawdziwszą fikcją. Powodem tego jest fakt, że stosunek polskich elit politycznych do Ukrainy to mieszanka ignorancji i doktrynerstwa. Bardzo dobry artykuł Tomasza Kwaśnickiego na portalu kresy.pl o fikcji pojedniania polsko-ukrainskiego.
http://www.kresy....-na-dialog
Edytowane przez krystian dnia 13-08-2009 09:31
 
wojtek orlowski
Oto odpowiedź ukraińskich nacjonalistów za portalem www.zaxid.net

Uczestników rajdu kolarskiego "Śladami Bandery" nie wpuszczono do Polski przez politykę, - zastępca przewodniczącego LOAP
"Należy zrozumieć, że dla tego, by pozywać do sądu, uczestnicy rajdu muszą mieć przedmiot przedstawienia. Jeśli jest pozycja, że odmowa jest bezpodstawna i nie spełnia warunki ustawodawstwa Schengen, o tym mogą mówić tylko prawnicy, nie mogę tego komentować" - zaznaczył w rozmowie z ZAXID.NET 10 sierpnia kierownik działu współpracy międzynarodowej Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Lew Zacharczyszyn, komentując informację o tym, że dwóch uczestników rajdu kolarskiego "Europejskimi śladami Stepana Bandery" nie wpuszczono.
Lew Zacharczyszyn zaznaczył, że zakaz wjazdu do Polski był bezpodstawny: "Ta decyzja jest polityczna, została podjęta pod presją pewnych radykalnych sił polskich. O tym jakiś czas przed wizytą mówiły nie tylko w polskie media, a i rozbrzmiewały wypowiedzi społecznych organizacji o radykalnym ukierunkowaniu.
Edytowane przez krystian dnia 13-08-2009 09:32
 
wojtek orlowski
To też jest niezle za www.zaxid.net

Kanadyjczycy proszą Juszczenkę o nadanie Banderze tytułu Bohatera Ukrainy. Liga Ukraińców Kanady nadesłała pod adres Prezydenta Wiktora Juszczenki list otwarty z prośbą o nadanie pośmiertnego tytułu Bohatera Ukrainy byłemu przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) Stefanowi Banderze. Dokument ten podpisali m.in. Liga Ukraińców Kanady, Liga Ukrainek Kanady, Związek Ukraińskiej Młodzieży Kanady i Spółka Byłych Żołnierzy UPA (Ukraińskiej Powstańczej Armii) w Kanadzie.
W liście przedstawicieli kanadyjskiej diaspory w szczególności napisano: "Jesteśmy przekonani, że znaczącym krokiem w drodze odbudowy historycznej sprawiedliwości i prawdy o Stepanie Banderze i o wyzwoleńczej walce OUN-UPA, na której czele on stał, byłaby decyzja zaszczycić go wysokim państwowym tytułem Bohatera Ukrainy".
Edytowane przez krystian dnia 13-08-2009 09:33
 
wojtek orlowski
Dobre, dobre- mają chłopaki pomysły....


Rada Obwodu Tarnopolskiego przyjęła dziś uchwałę w której domaga się od Polski "oficjalnych przeprosin za czystki etniczne dokonywane przez Armię Krajową w latach II wojny światowej na etnicznych ziemiach ukraińskich"

Uchwałę, skierowaną do Prezydenta Ukrainy, Rady Najwyższej Ukrainy i Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej, przyjęto z inicjatywy nacjonalistycznej partii "Swoboda". Ugrupowanie to jest największą frakcją w tarnopolskiej radzie, mając 50 na 108 deputowanych. Jej działacz Ołeksij Kajda jest także jej przewodniczącym.
Lider "Swobody" w Radzie Obwodu Tarnopolskiej Oleh Syrotiuk oświadczył jednocześnie, że jego partia będzie domagać się utworzenia przy radzie komisji, która zajmie się badaniem rzekomych zbrodni AK na Ukraińcach. "Wybielanie przestępców z Armii Krajowej, którzy dokonywali czystek etnicznych, zajmowali się bandytyzmem, przestępstwami przeciwko pokojowej ludności - nie sprzyjają naprawie dobrosąsiedzkich stosunków z naszymi zachodnimi sąsiadami" - oświadczył Syrotiuk.

W przyjętej uchwale tarnopolscy radni oświadczają /dalszy ciąg brzmi następująco/ także m.in., iż "co do wydarzeń na Wołyniu w 1943 roku, to ukraińscy nacjonaliści i Ukraińcy prowadzili walkę przeciw polskim okupantom, którzy nie ukrywali swoich szowinistycznych i imperialistycznych zamiarów zagarnięcia części Wołynia oraz pozbawienia Ukraińców prawa do bycia gospodarzami na własnej ziemi".

Uchwałę kończy sformułowanie: "W razie potrzeby przypominamy polskiej stronie, że w ciągu całej skomplikowanej historii ukraińsko - polskich stosunków nie było żadnego wypadku, żeby Ukraińcy milcząco przyjmowali obrazę pod swoim adresem. Nie będziemy milczeć i teraz. Wszystkimi dostępnymi nam metodami będziemy bronić historycznej prawdy i sprawiedliwości, nikomu nie pozwolimy znieważać honoru narodowego i godności ukraińskiego narodu!".

Źródło
http://www.kresy....i-etniczne

Uwagi Admina:

Czy po słowach "tarnopolscy radni oświadczają" było coś dalej?
Proszę umieszczać posty we właściwych wątkach - ten akurat nie dotyczy rajdu Bandery i powinien znaleźć się w dziale Tarnopolszczyzna.
Proszę też, jeśli teksty są kopiowane z innych źródeł, podawać te źródła i najpierw zrobić podgląd tekstu jak on wygląda, a potem umieszczać na forum.
Całość pozwoliłem sobie poprawić.

Edytowane przez krystian dnia 20-08-2009 21:10
 
wojtek orlowski
Butalny atak na księdza Isakowicza Zaleskiego w faszystowskich ukraińskich portlach upa

У своїх антиукраїнс
ьких провокаціях московська Луб’янка послуговує
ться польськими

Uwaga Admina:

Pozwoliłem sobie część postu pozostawić, skasowałem jakieś 90% tej twórczości - prosiłem, żeby przed umieszczeniem postu, zanim się go wrzuci, zrobić jego podgląd jak wygląda. Podejrzewam, że był to skopiowany fragment tekstu po ukraińsku, stąd wyszedł taki ładny szlaczek... Niech to będzie nauczka, że mimo, iż jestem młody, to czasami mam rację...

Edytowane przez krystian dnia 20-08-2009 21:11
 
falco01
Jestem młodą osobą. I moją skromnąmyślą jest to iż zarówno w Polsce jak i na Ukranie nie porusza się tematu wielu zbrodni II Wojny światowej na wschodzie, w Tym i tragedii jaka dotknęła Podola. Na lekcjach historii zdawkowo porusza się ten temat i trwa to więcej niż 15 min w przeciągu kilkunastu lat uczęśzczania do szkoły. Gdyby nie fakt iż pochodzę z rodziny wywodzącej się z kresów wschodnich zapewne nie wiedziałbym o tragiedii jaka spotkała tak wielu ludzi. Uważam że taka sama sytuacja jest po naszej wschodniej granicy. niewiedza to najcieższy rodzaj głupoty. Powoduje ona brak poszanowania dla ludzkiego nieszczęścia, wartości człowieczeństwa. Nie pozwala ona również współczesnej młodzieży uczyć sięna błędach przeszłości. powoduję to zanik norm moralnych i społecznych, doprawadza do zamierania poczucia patriotyzmu, dumy z przynależności do kraju jakim jest Polska. Ta sama niewiedza wśród innych narodowości doprowadza do podobnych zachwiań.
 
harry
Dwie opinie nt. rajdu z Kuriera Galicyjskiego.
I: "Wołodymyr Pawliw (znany ukraiński dziennikarz)
Byłoby niesprawiedliwie oskarżać banderowców o wszystkie nieszczęścia mieszkańców Ukrainy zachodniej. Rosjanie zwłaszcza niesławnej pamięci bataliony szturmowe NKWD byli jeszcze gorszymi ścierwami, przestępcami i sadystami bez ideologii i zasad. Ale banderowcy pretendowali do roli swoich. Tak samo jak teraz pretendują do roli bohaterów bez skazy. Ale niestety, to nie tak. W osiemnastym roku niepodległości powinniśmy powiedzieć sobie głośno obie prawdy: tę heroiczną i tę bolesną. Bajki potrzebne są dzieciom, a dorosłym potrzebna jest prawda. Prawda, która powinna nas wyzwolić z kłamliwej retoryki politycznych hochsztaplerów, którzy chcieliby przed nami stanąć w roli przewodników narodowych."

II."Mykoła Riabczuk (ukraiński pisarz i intelektualista)
Pomysł rajdu to głupota albo prowokacja. Zastanawiam się, komu to na rękę. Gdybym był oficerem z Łubianki (siedziba rosyjskich służb specjalnych), mógłbym tylko zacierać ręce. Nie wykluczam, że tego typu przedsięwzięcia mogą być sponsorowane z zewnątrz. Z drugiej strony, nie brak nam rodzimych
wariatów. Boleję, że podobnych incydentów zdarza się ostatnio w stosunkach polsko-ukraińskich coraz więcej. Ten rajd jest kompletnie nieznany w Kijowie, nie napisała o nim żadna stołeczna gazeta, nie pokazała żadna ogólnokrajowa telewizja. To wydarzenie czysto galicyjskie albo przygotowane na eksport, co potwierdza hipotezę o prowokacji."

Źródło: http://www.duszki...alicyjski/
Edytowane przez harry dnia 26-08-2009 18:46
 
bajora13
Cytaty przez Ciebie Harry przytoczone sugerują że ktoś jednak w tych narodowycjh kociołkach stara się dobrze namieszać. I nie będę wiele się mylił jeśli powiem że mogą za tą prowokacją stać służby specjalne sąsiedniego kraju.
Edytowane przez bajora13 dnia 27-08-2009 19:58
 
malecki andrzej
Chyba musimy rozumieć obie strony chociaz to nie łatwe...Uważam ta sprawę za co najmniej pozbawiona taktu ze strony Ukraińskiej, a tak jednoznaczny sygnał biegnacy z Polski na cała ta sprawę chyba uświadamia nam ,ze to co było przemineło ale jeszcze w nas nie zgasł ból po tamtych zbrodniach. Dlatego obydwie strony muszą mieć dla siebie wiecej taktu i zrozumienia. My polacy nie wpłyniemy na poglady Ukraińców to nie Możliwe ale budujmy naszą wspólna przyszłość pamietajac o złych i dobrych sprawach a takich było nie mało . Dam przykład : przed wojna w zgodzie w jednej wsi zyli Ukraińcy i Polacy , zenili sie ze soba. ...
 
harry
Ma Pan rację Panie Andrzeju - ale bez Bandery i UPA w tle.
 
malecki andrzej
Oczywiście ,ze bez Bandery i UPa , niestety losy zwykłych ludzi zplatane sa z polityka. Mojego dziadklka brat Franciszek małecki ożenił sie przed wojna z Ukrainka, mieli jedna córke ,która żyje do dzisiaj. i jako małe dziecko była świadkiem jak Ukraińcy zamordowali ja tylko za to ,ze wyszła za Polaka. Ale to też pod wpływem tych wydarzeń wojennych wzajemnego napuszczania na siebie stron przez przyjaciół zza wschodniej i zachodniej granicy Rzeczypospolitej.
 
wojtek orlowski
Ukraińcy mają takie pomysły, ze tylko czekac na jakiś nowy pomysł uhonorowania bandyty Banderry.
Ciekawe jakbyśmy doczekali się Rajdu niemieckich nacjonalisów z imieniem Jurgena Stroopa
z Detmold miasto w Nadrenii Północnej - Westfalii, w Niemczech, ok. 80.000 mieszkańców. Był stolicą małego księstwa Lippe gdzie urodził się Stroop - i trasa biegłaby do Warszawy do Getta Warszawskiego, gdzie Stroop pacyfikował powstanie Żydow.
Ciekwe co wtedy byłoby w naszych relacjach i co MSZ
 
wojtek orlowski
na kresy pl napisali, że bandera to dobry człowiek

Rada Polityczna nacjonalistycznej partii "Swoboda" ogłosiła wczoraj apel do prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki w którym żąda nadania Stepanowi Banderze tytułu Bohatera Ukrainy, uznania działalności OUN-UPA za walkę narodowowyzwoleńczą narodu ukraińskiego oraz ogłoszenie 14 października - czyli dnia utworzenia UPA - świętem państwowym. Ciekawe czy rzutem na taśmę mianują Banderę duchowym przywódcą w pokojowej rewolucji o wolność - Juszczenko co zrobi przed odejściem w polityczny niebyt?
Edytowane przez krystian dnia 07-10-2009 22:43
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.23
13,458,685 unikalne wizyty