Podkamień koło Brodów

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 2

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 593
-> Najnowszy użytkownik: bcfrost

Ostatnio Widziani

rnorris
3 dni
Grzes
1 tydzień
Wioletta Sloma
2 tygodni
harry harry
2 tygodni
wgrybos
2 tygodni

Statystyki

Zdjęć w galerii: 1750
Artykułów: 376
Newsów: 244
Komentarzy: 1429
Postów na forum: 884
Użytkowników: 593

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

05-03-2020 05:38
Album: Dokumenty. Ciekawe skany "podkamienieckich" dok. W. Bieżana: tutaj.

11-05-2013 15:04
Dzięki dostępowi do ksiąg udało się rozpoznać nagrobek Małgorzaty Piątkowskiej oraz Jana i Anny Pleszczuk, Wandy Szymborskiej i Antoniny Szmigielskiej.

20-08-2012 13:21
Indeksy uzupełnione zostały o śluby osób o nazwiskach na literę "T" z lat 1785-1942

09-08-2012 16:26
Uzupełniłem o kolejną notkę z gazety artykuł "O Podkamieniu w prasie"

29-07-2012 12:58
Poprawiłem plan cmentarza - szkoda, że nikt nie zwrócił mi uwagi na błędy na tej stronie.

14-06-2012 14:16
Dzień dobry. Mam naimię Serhij. Jestem z Ukrainy. Na tej stronie internetowej w Liście zamordowanych w Podkamieniu w klasztorze osób znalazłem informację o bracie mojego pra-pradziadka Andrzeja Juzwy.

18-03-2012 20:59
Wizualnie poprawiłem plan Podkamienia: http://www.podkam.
..?page_id=9

24-02-2012 18:50
Przybyło kilka wierszy w dziale "Wiersze i proza".

01-03-2010 18:37
Wzorem strony http://www.olejow.
pl
będę zamieszczał genealogie rodów z Podkamienia, (dostęp dla grupy "Genealogia". Aby przynależeć należy wyrazić taka chęć

01-02-2010 23:22
Poprawiłem trochę listę pomordowanych - ułożona została wg miejsca mordu.

Ankieta


Pamiętaj - Ty też możesz pomóc!!
Wypełnij i wyślij ankietę dot. pomordowanych.
ANKIETA

Stowarzyszenie


A czy Ty zapisałeś/-aś się już do Stowarzyszenia Kresowego Podkamień?
DEKLARACJA

Ankieta

Chciałbym/Chciałabym w najbliższym czasie odwiedzić Podkamień i okolice

TAK
TAK
100% [8 głosów]

NIE
NIE
0% [0 głosów]

Ogółem głosów: 8
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 05/07/2021 13:23

Archiwum ankiet

Identyfikacja


Identyfikacja osób

Genealogia


Genealogia Podkamienia

Księgi metrykalne


Księgi metrykalne

I Kataster


Kataster józefiński

II Kataster


Kataster franciszkański

Ostatnie komentarze

Top komentatorzy

Ostatnie zdjęcia

Najczęściej

Najczęściej oglądane:
Liczba obejrzeń: 11,715
Wielki Kamień
Liczba obejrzeń: 10,744
Figurka na nagrobku
Najczęściej komentowane:
Liczba komentarzy: 11
Ułani
Liczba komentarzy: 10
Figura Chrystusa
Najczęściej oceniane:
Liczba ocen: 4
Średnia: 5.00
Na tle pomnika
Liczba ocen: 3
Średnia: 5.00
Klasztor

Newsletter

Aby móc otrzymywać e-maile z Podkamień koło Brodów musisz się zarejestrować.

Warto tam zajrzeć

Zobacz temat

Podkamień koło Brodów » Sprawy kresowe » Wołyń
 Drukuj temat
zmowa milczenia o Wołyniu-dr Kulińska
wojtek orlowski
Zagłada. Ludobójstwo na polskich kresach 1939-45

Gigantyczne zbrodnie ukraińskich nacjonalistów podczas II wojny światowej wciąż otacza w naszym kraju swoista zmowa milczenia. Najlepszy dowód na to obserwowaliśmy w lipcu br. W uroczystościach upamiętniających 65. rocznicę rzezi wołyńskiej nie wzięli udziału ani Prezydent, ani Premier, a także nikt z hierarchów Kościoła. Polskie elity zdradziły pamięć o dziesiątkach tysięcy polskich ofiar tej największej hekatomby w dziejach polskiego narodu. Nic dziwnego, że wiedza o tragicznych wydarzeniach na polskich Kresach jest wciąż w polskim społeczeństwie nikła. Trzy tarnowskie organizacje pozarządowe postanowiły wypełnić przynajmniej fragment tej luki w świadomości Tarnowian, głównie młodych. Stowarzyszenie Teatr Nie Teraz, Tarnowska Artystyczna Konfraternia i Oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, Samorządowym Centrum Edukacji w Tarnowie i redakcją portalu inTARnet.pl organizują 21 października w Tarnowie niezwykłą sesję naukową pt. "Zagłada. Ludobójstwo na polskich kresach 1939-45".
Jak się szacuje, zbrodnie na naszych rodakach, przygotowane i zrealizowane przez ukraińskich faszystów z OUN UPA, pochłonęły co najmniej 150 tysięcy bestialsko zamordowanych ofiar, głównie kobiet, starców i dzieci. Była to zatem największa akcja eksterminacji Polaków w historii. Mimo tego, wydarzenia te do dziś nie doczekały się właściwego upamiętnienia. Pojęcie "rzezi wołyńskiej", czy "rzezi na Kresach" prawie nie istnieje w społecznej świadomości.
Edytowane przez krystian dnia 17-06-2009 17:59
 
wojtek orlowski
Tarnopolska rada obwodowa zwróciła się do prezydenta Wiktora Juszczenki o uznanie żołnierzy SS-Galizien za bojowników o wolność Ukrainy.

"Formalne funkcjonowanie ukraińskiej dywizji Galicja w składzie wojsk niemieckich nie umniejsza jej znaczenia dla Ukrainy
Komunikat partii SwobodaFormalne funkcjonowanie ukraińskiej dywizji Galicja w składzie wojsk niemieckich nie umniejsza jej znaczenia dla Ukrainy oraz pragnienia kontynuacji walki o stworzenie niepodległego państwa ukraińskiego" - głosi komunikat nacjonalistycznej partii Swoboda, której deputowani byli inicjatorami uchwały w tej sprawie.

Zdaniem rady obwodu tarnopolskiego, Ukraińcy zaciągali się do SS-Galizien tylko po to, by wywalczyć sobie państwowość.

"Główną ideą, która prowadziła ukraińskich młodzieńców do dywizji, była walka z komunistycznym imperializmem na Ukrainie, chęć posiadania własnej armii i prowadzenia zbrojnej walki o ukraińskie państwo" - czytamy.

Partia Swoboda wsławiła się w Polsce w lutym, gdy w odpowiedzi na upamiętnienie ofiar mordu na około tysiącu polskich mieszkańców Huty Pieniackiej (zachodnia Ukraina) postawiła przy drodze do tej wsi krzyż pamięci ukraińskich ofiar "polskich szowinistów".

Ukraińscy nacjonaliści twierdzą, że akcją odwetową na mieszkańcach Huty Pieniackiej 28 lutego 1944 r. dowodzili Niemcy. Utrzymują również, że nie ma dowodów, iż zbrodnię popełniła Ukraińska Powstańcza Armia i SS-Galizien.

Sekretarz generalny Rady Ochrony Pomników Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik uważa, iż udział Ukraińców w zbrodni w Hucie Pieniackiej jest "niepodważalny". Śledztwo w sprawie zbrodni prowadzi krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Ostatnio o partii Swoboda było także głośno, kiedy przyznała się, że to ona zleciła rozmieszczenie we Lwowie plakatów z symboliką dywizji SS-Galizien. "Ukraińska dywizja Galicja; Oni bronili Ukrainy" - głosiły umieszczone na nich napisy.

Według źródeł encyklopedycznych Ukraińska 14. Dywizja Grenadierów SS Galicja była formacją zbrojną utworzoną w kwietniu 1943 r. przez ukraińskich nacjonalistów i władze hitlerowskie. Liczyła ok. 14 tys. osób. W lipcu 1944 została rozbita przez wojska radzieckie pod Brodami.

Od marca 1945 r., jako 1. Dywizja Ukraińskiej Armii Narodowej, była dowodzona przez generała Pawła Szandruka i podlegała Ukraińskiemu Komitetowi Narodowemu. Użyta do walki w Styrii i Słowacji, poddała się wojskom alianckim pod Klagenfurtem.

Po przewiezieniu do Wielkiej Brytanii żołnierze SS-Galizien otrzymali w 1948 r. zezwolenie na zamieszkanie i prawo do obywatelstwa brytyjskiego.

Jarosław Junko

(bart)
Edytowane przez krystian dnia 18-06-2009 09:46
 
wojtek orlowski
Agenci Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji, którzy pracują w rosyjskiej Flocie Czarnomorskiej na Krymie, do grudnia mają opuścić Ukrainę - oświadczył Wałentyn Naływajczenko, szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.


- W stacjonującej na terenie Ukrainy rosyjskiej marynarce wojennej pracuje 19 oficerów FSB, którzy zajmują się kontrwywiadem - powiedział Naływajczenko. Dodał, że Rosja dostała czas do 13 grudnia na ich wycofanie i że informacja ta została już przekazana stronie rosyjskiej.

Rosja nie musi utrzymywać na Ukrainie własnych szpiegów - mówi szef SBU. - O bezpieczeństwo Floty Czarnomorskiej równie dobrze może zadbać podlegająca mu Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Naływajczenko zapewnił, że FSB i SBU nadal pozostają partnerami.

Ukraina zaostrzyła zasady przebywania rosyjskiej floty na Krymie od sierpnia 2008 r. Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko wydał wtedy dekret, na mocy którego dowództwo rosyjskiej marynarki zobowiązane zostało do informowania władz w Kijowie o jakichkolwiek ruchach swych żołnierzy, pojazdów i okrętów. Informacje te powinni przekazywać stronie ukraińskiej z co najmniej 72-godzinnym wyprzedzeniem.

Obecnie 70% rosyjskiej Floty Czarnomorskiej jest rozmieszczone na Krymie.

rp.pl/PAP/Kresy.pl/AH


 
wojtek orlowski
W Kowlu na Wołyniu nie ma nawet krzyża pomordowanym Polakom. A przecież tam pod kowlem zamordowano wysłannika Armii Krajowej (Rumla) nieopodal wioski Kustyszcze
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.17
11,659,907 unikalne wizyty