Podkamień koło Brodów

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 2

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 609
-> Najnowszy użytkownik: JakubWezyk

Ostatnio Widziani

harry harry
00:47:30
JakubWezyk
02:08:49
krystian krystian
10:06:00
swietojanski
5 dni
IwonaMarPaw
1 tydzień

Statystyki

Zdjęć w galerii: 1757
Artykułów: 377
Newsów: 250
Komentarzy: 1438
Postów na forum: 891
Użytkowników: 610

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

05-03-2020 05:38
Album: Dokumenty. Ciekawe skany "podkamienieckich" dok. W. Bieżana: tutaj.

11-05-2013 15:04
Dzięki dostępowi do ksiąg udało się rozpoznać nagrobek Małgorzaty Piątkowskiej oraz Jana i Anny Pleszczuk, Wandy Szymborskiej i Antoniny Szmigielskiej.

20-08-2012 13:21
Indeksy uzupełnione zostały o śluby osób o nazwiskach na literę "T" z lat 1785-1942

09-08-2012 16:26
Uzupełniłem o kolejną notkę z gazety artykuł "O Podkamieniu w prasie"

29-07-2012 12:58
Poprawiłem plan cmentarza - szkoda, że nikt nie zwrócił mi uwagi na błędy na tej stronie.

14-06-2012 14:16
Dzień dobry. Mam naimię Serhij. Jestem z Ukrainy. Na tej stronie internetowej w Liście zamordowanych w Podkamieniu w klasztorze osób znalazłem informację o bracie mojego pra-pradziadka Andrzeja Juzwy.

18-03-2012 20:59
Wizualnie poprawiłem plan Podkamienia: http://www.podkam.
..?page_id=9

24-02-2012 18:50
Przybyło kilka wierszy w dziale "Wiersze i proza".

01-03-2010 18:37
Wzorem strony http://www.olejow.
pl
będę zamieszczał genealogie rodów z Podkamienia, (dostęp dla grupy "Genealogia". Aby przynależeć należy wyrazić taka chęć

01-02-2010 23:22
Poprawiłem trochę listę pomordowanych - ułożona została wg miejsca mordu.

Ankieta


Pamiętaj - Ty też możesz pomóc!!
Wypełnij i wyślij ankietę dot. pomordowanych.
ANKIETA

Stowarzyszenie


A czy Ty zapisałeś/-aś się już do Stowarzyszenia Kresowego Podkamień?
DEKLARACJA

Ankieta

Chciałbym/Chciałabym w najbliższym czasie odwiedzić Podkamień i okolice

TAK
TAK
94% [15 głosów]

NIE
NIE
6% [1 głos]

Ogółem głosów: 16
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 05/07/2021 13:23

Archiwum ankiet

Identyfikacja


Identyfikacja osób

Genealogia


Genealogia Podkamienia

Księgi metrykalne


Księgi metrykalne

I Kataster


Kataster józefiński

II Kataster


Kataster franciszkański

Ostatnie komentarze

Top komentatorzy

Ostatnie zdjęcia

Najczęściej

Najczęściej oglądane:
Liczba obejrzeń: 12,757
Wielki Kamień
Liczba obejrzeń: 11,853
Figurka na nagrobku
Najczęściej komentowane:
Liczba komentarzy: 11
Ułani
Liczba komentarzy: 10
Figura Chrystusa
Najczęściej oceniane:
Liczba ocen: 4
Średnia: 5.00
Na tle pomnika
Liczba ocen: 3
Średnia: 5.00
Klasztor

Newsletter

Aby móc otrzymywać e-maile z Podkamień koło Brodów musisz się zarejestrować.

Warto tam zajrzeć

Zobacz temat

Podkamień koło Brodów » Sprawy kresowe » Wołyń
 Drukuj temat
Państwowa Instytucja Kwestionuje Ludobójstwo na Polakach w II wojnie!!
harry
Szanowni Państwo!


Dzieje się rzecz bez precedensu w historii Polski od 1945 roku: państwowa instytucja, jaką jest warszawski Dom Spotkań z Historią otwarcie kwestionuje ludobójstwo na Polakach w czasie II Wojny!!
Wszystko się dzieje w stolicy Polski, po obchodach 70. rocznicy wybuchy wojny, w wyniku której minimum sześć milionów obywateli państwa polskigo zostało zgładzone przez trzech agresorów: niemieckiego, sowieckiego i ukraińskiego. W rozmowie ze mną organizatorka konferencji, ANNA Z, poświęconej lubodobójstwom w XX wieku, na moje zapytanie, kto w tej konferencji będzie mówił o ludobójstwie na Polakach, odpowiedziała, że: nikt! Na moje zapytanie "dlaczego nikt?" usłyszałem, dokładny cytat:
"O co panu chodzi! Przecież w czasie II wojny nie było nigdzie żadnego ludobójstwa na Polakach!"


Szczegóły w tej sprawie:
http://www.isakow...350b470059

Proszę o interwencję wszystkie organizacje kresowe, posłów, senatorów, dziennikarzy. Nie można tolerować takich prowokacji w naszym kraju, kiedy żyją jeszcze ofiary niemieckich obozów koncentracyjnych, ludzie cudem ocaleli z banderowskich ludobójczych rzezi na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej, sybiracy i in.

Z wyrazami poważania!
dr hab. Bogusław Paź
Edytowane przez harry dnia 08-09-2009 18:17
 
wojtek orlowski
oświadczenie Swobody o Rajdzie Kaatyńskim w Hucie Pieniackiej z ich oficjalnej strony

Свобода" вимагає заборонити в’їзд в Україну особам, які загострюють україно-польські стосунк
Всеукраїнське об’єднання "Свобода" ухвалило заяву щодо подій у с. Гута Пеняцька

„Swoboda” uchwaliła oświadczenie co do wydarzeń w byłej wiosce Huta Pieniacka z 31 sierpnia 2009 roku. W oświadczeniu, adresuje się Prezydentowi Ukrainy Wiktorowi Juszczence, Ministrowi Spraw Zagranicznych Ukrainy, Głowie Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, Głowom Lwowskiej obwodowej administracji i Lwowskiej, że:
31 sierpnia 2009 r. na terytorium, Huty Pieniackiej do Hołubicy wiejskiej rady rejonu Lwowskiego obwodu (była wieś. Huta Pieniacka) odbyło się masowe przedsięwzięcie, w którym uczestniczyli ponad 200 obywateli Republiki Polska, wśród nich – więcej 100
Należy wskazać, że o to masowe przedsięwzięcie na terytorium Huty Pieniackiej nie były powiadomione ukraińskie narządy państwowej władzy i miejscowego samorządu. Oprócz owego, poprzedniego dnia na terytorium byłej wsi bez odpowiednich uzgodnień są ustalone metalowe krzyże.
Jak stanęło wiadomo z polskich Mediów, celem przedsięwzięcia były odwiedziny Huty Pienioackiej- "polskiej wsi, mieszkańcy której 65 lat po temu byli zamęczeni przez ukraińskich bandytów z UPA i Dywizji SS Galizien (Hałyczyna), a wieś została spalona. Taki los spotkał tysiące polskich wsi ..."
„Swoboda” zmartwiona jest tym, że przedsięwzięcie pod nazwą ”Rajd Katyński było zorganizowane w celu wykrzywienia historii ukraińsko-polskich stosunków, tłoczy antyukraińską histerię, zboczenia prawdomównych faktów okupacyjnej polityki Polski, przemilczania przestępstw Armii Krajowej i innych polskich wojskowych (formacji) kształtowań, które działały przeciw ukraińskiej ludności.
Ogólnoukraińskie zjednoczenie „Swoboda” żąda:
1) nie dopuścić do przeprowadzenia podobnych przedsięwzięć antyukraińskich skierowywanych na terytorium Ukrainy i zabronić wjazdu na terytorium państwa osobom czy organizacjom, które przeprowadzają antyukraińską działalność i obostrzają polsko- ukraińskie stosunki.

2) nie przyznawać koncesje w ustalonym ustawodawstwem Ukrainy trybu na przeprowadzenie masowych przedsięwzięć obywatelom czy organizacjom Republiki Polski w Hucie Pieniackiej.

 
krystian
Zrobię teraz off-topic ale widocznie muszę, zdaję sobie też sprawę, że takich rzeczy nie powinno się robić publicznie, ale ja już nie mam ani siły ani ochoty nic poprawiać. O co mi chodzi? Otóż:
1) Pana wypowiedź nie jest na temat!!
2) Nie wiem co mają znaczyć te znaczki, ale już kiedyś pisałem, że to prawdopodobnie wynik stosowania metody kopiuj - wklej.
3) Całość jest taka bez ładu i składu.
Proszę się nie obrazić, ale naprawdę pod spodem jest przycisk "Podgląd odpowiedzi" i czasami można z niego skorzystać. Nie wiem, być może nikomu oprócz mnie nie przeszkadza takie zaśmiecanie forum, ale ja jestem uczulony na coś takiego... I nie mam już siły z tym walczyć - niech będzie jak ma być, ale dla zasady - punkty karne będą.
Pozdrawiam.
 
http://www.wilfartgen.podkamien.pl
harry
Oświadczenie Domu Spotkań z Historią
5 września 2009 roku ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski zamieścił na prowadzonym przez siebie blogu wpis pod tytułem "Były czy nie były ludobójstwa na Polakach?" odnoszący się do organizowanej przez Dom Spotkań z Historią konferencji Porównawcze studia nad ludobójstwami " od Ormian po Ruandę". Zawarty w blogu apel o nadsyłanie protestów został podjęty przez kilkanaście osób, które skierowały do DSH listy i wystąpienia. Kwestii tej dotyczą też dwie publikacje prasowe: Marcina Austyna w "Naszym Dzienniku" z dnia 8 września 2009 (Zapomnieli o Polakach) i ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego w "Gazecie Polskiej" z dnia 9 września 2009 roku (Asymetria).
W związku z wszystkimi publikacjami, wypowiedziami i kontrowersjami wokół organizowanej konferencji, w tym postawionym publicznie zarzutem o celowym przemilczaniu zbrodni ludobójstwa na Polakach, przedstawiam poniższe stanowisko Domu Spotkań z Historią:
1. Dom Spotkań z Historią nigdy nie kwestionował zbrodni ludobójstwa na Polakach i obywatelach polskich podczas II wojny. Świadczą o tym dobitnie liczne projekty poświęcone ofiarom represji sowieckich i niemieckich. Żałuję bardzo, że część osób wydając tak krzywdzące dla nas osądy nie zechciała odnieść się do licznych podejmowanych przez nas działań, dostrzec naszej aktualnej instalacji na Placu Piłsudskiego w Warszawie, wesprzeć inicjatywy zapalania zniczy w dniu 1 i 17 września. Nigdy też DSH nie kwestionował ludobójstwa na mieszkańcach Ziem Wschodnich II Rzeczypospolitej, na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Dowodem na to są liczne spotkania, prezentacje i pokazy filmowe poświęcone eksterminacji Polaków na Kresach (tylko od marca do sierpnia tego roku pokazaliśmy cztery filmy dokumentalne, obrazujące te dramaty). I nie może tego dorobku przekreślić wyrwana z kontekstu i emocjonalnie wywołana, pojedyncza wypowiedź pracownika DSH. Ogromnie boleję, że doszło do takiej sytuacji.
2. Zasadniczym celem konferencji popularnonaukowej Porównawcze studia nad ludobójstwami " od Ormian po Ruandę "poświęconej komparatystycznemu podejściu do badań nad ludobójstwami jest zwrócenie uwagi na zbrodnie, których świadkami byliśmy i wciąż jesteśmy w Afryce. Głównym gościem będzie wybitna badaczka zajmująca się ludobójstwem w Ruandzie, Assumpta Mugiraneza, która po raz pierwszy odwiedza Polskę. Pozostałe przykłady mają służyć przede wszystkim lepszemu zrozumieniu istoty ludobójstwa. Na program konferencji składają się trzy dyskusje panelowe poświęcone mechanizmom przygotowania i przeprowadzenia ludobójstwa oraz reakcji świata zewnętrznego na zagładę. Istotą planowanej konferencji nie jest opisywanie poszczególnych przypadków ludobójstwa, w tym ludobójstwa na obywatelach II Rzeczypospolitej, ale wskazanie na uniwersalne mechanizmy zagłady. To właśnie podejście porównawcze spowodowało, że nie przewidziano odrębnych sesji poświę-conych przypadkom poszczególnych ludobójstw. W żaden sposób nie wyklucza to podejmowania, tak przez samych panelistów, jak i uczestników konferencji problematyki ludo-bójstwa dokonanego na Polakach.
Dlatego w żadnym wypadku nie możemy zgodzić się z zarzutem, że DSH podjął decyzję o przemilczeniu ludobójstw na Polakach.
3. Zarzut przemilczania odbieramy jako szczególnie nieusprawiedliwiony, zwłaszcza w kontekście szeregu podejmowanych przez nas przedsięwzięć, które zmierzają do popularyzowa-nia wiedzy o losach Polski i jej obywateli w XX wieku. Zasadniczą bowiem misją DSH jest upowszechnianie najnowszej historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, z wyraźnym akcentem na doświadczenia ofiar XX-wiecznych totalitaryzmów. Służą temu organizowane przez nas wystawy, projekcje filmowe, spotkania, seminaria, warsztaty edukacyjne, publika-cje, gromadzenie i upowszechnianie relacji świadków historii. DSH został zainicjowany przez Ośrodek KARTA, z którym ściśle współpracujemy, a który konsekwentną pracę nad dokumentowaniem i upowszechnianiem polskich losów w XX wieku podjął jeszcze w latach osiemdziesiątych (wówczas w konspiracyjnym sprzeciwie wobec fałszującego historię naj-nowszą peerelowskiego reżimu).
4. Konferencja Porównawcze studia nad ludobójstwami "Od Ormian po Ruandę" została celowo włączona przez DSH do programu imprez towarzyszących 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. DSH wspólnie z Ośrodkiem KARTA realizuje kilkanaście projektów, które przez cały wrzesień przypominają o dramacie Polski (album Rok 1939. Rozbiór Polski, wy-stawa i broszura Wrzesień 1939. Rozbiór Polski, wystawa multimedialna Oblicza totalitaryzmu, rocznicowy cykl spotkań, projekcji filmowych, seminariów). Szczególne znaczenie ma dla nas instalacja na placu Piłsudskiego w Warszawie Każdy z 12 milionów. Hołd ofiarom obu totalitaryzmów, która po raz pierwszy próbuje podsumować ogrom i skalę represji, jakie dotknęły wszystkich obywateli II Rzeczypospolitej w latach 1939-45. Przywołując cierpienia jakie były naszym udziałem chcieliśmy planowaną konferencją zwrócić uwagę na cierpienia innych. Dlatego konferencję traktujemy jako dopełnienie głównego nurtu realizacji rocznicowych z intencją zwrócenia uwagi na uniwersalizm zbrodni ludobójstwa i niestety ich bardzo aktualny wymiar, co nie jest faktem powszechnie w naszym kraju uświadamianym.
5. Cieszę się, że w wypowiedzi ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, ale też innych osób, dostrzeżono nasze inicjatywy zmierzające do upowszechniania wiedzy o Kresach. Dziękuję przy okazji wszystkim, którzy na prowadzonych przez siebie stronach internetowych informują o naszych przedsięwzięciach. Mając świadomość nikłej wiedzy i wieloletnich zaniedbań staramy się propagować unikalne, wielowątkowe dziedzictwo Kresów. Od stycznia 2009 w strukturze DSH działa specjalny program pod nazwą Warszawska Inicjatywa Kresowa. W jego ramach prezentujemy historię Kresów, organizujemy projekcje filmów dokumentalnych, promocje książek i spotkania ze świadkami historii, promujemy działalność stowarzyszeń i organizacji kresowych, prowadzimy poświęcone Kresom warsztaty i zajęcia edukacyjne dla młodzieży warszawskich szkół. Tylko od stycznia do sierpnia tego roku zorganizowaliśmy ponad 50 wydarzeń poświęconych Kresom.
6. Równolegle z upowszechnianiem wiedzy o represjach, jakie dotykały obywateli Polski ze strony Niemiec hitlerowskich i Rosji sowieckiej podejmujemy ogromnie trudny problem relacji polsko-ukraińskich, w tym zbrodni ludobójstwa dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów. Mówił o tym podczas spotkania autorskiego w DSH Stanisław Srokowski, autor głośnej książki Nienawiść. Zagładę Huty Pieniackiej, zbrodnie dokonane na Podolu i w Małopolsce Wschodniej przywoływał niejednokrotnie podczas swoich prezentacji z cyklu "Opowieści z Kresów" Tomasz Kuba Kozłowski. Spotkanie w DSH poświęcone dyskusji o książce ukraińskiego historyka Ihora Iljuszyna UPA i AK. Konflikt w Zachodniej Ukrainie (1939-1945) rozpoczęliśmy od prezentacji stanowczego oświadczenia środowiska 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej, z którym od dawna współpracujemy.
W lipcu tego roku w DSH odbył się premierowy pokaz filmu Było sobie miasteczko o zagładzie Kisielina na Wołyniu. Niebawem odbędzie się w DSH pokaz filmu dokumentalnego Skrawek piekła na Podolu poświęconego zagładzie Huty Pieniackiej i spotkanie z autorem książki pod tym samym tytułem Sulimirem Stanisławem Żukiem. Tym bardziej jako niesprawiedliwy i krzywdzący dla nas zarzut odbieram tezę, że pomijamy fakt zbrodni popełnionych na Polakach na Kresach.
7. Jako instytucja kultury, zajmująca się upowszechnianiem historii najnowszej i edukacją dobrze wiemy, że tylko systematyczne i konsekwentne działania mogą budować pamięć o dokonanych zbrodniach, przywracać pamięć o ofiarach i skutecznie przeciwstawiać się próbom rehabilitacji zbrodniarzy. DSH pozostaje otwarty na wszelkie inicjatywy, służące upowszechnianiu rzetelnej wiedzy o historii najnowszej Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, w tym kwestii najboleśniejszych. Myślę, że mogą o tym zaświadczyć osoby, instytucje i organizacje, w tym organizacje i stowarzyszenia kresowe, które wielokrotnie gościliśmy w murach DSH. Otwarta formuła dyskusji na najtrudniejsze nawet tematy musi naszym zdaniem oznaczać także gotowość umożliwienia wypowiedzi każdemu, także tym, z których poglądem się nie identyfikujemy. W tym też przekonaniu udostępniamy przestrzeń Domu Spotkań z Historią dla merytorycznego, otwartego na różne poglądy dialogu. Zapraszając w nasze progi wszystkich zainteresowanych raz jeszcze apelujemy o merytoryczną, szanującą godność innych postawę.



Dyrektor Domu Spotkań z Historią

Piotr Jakubowski
Edytowane przez harry dnia 09-09-2009 19:57
 
wojtek orlowski
Ciekawe to ,... Oświadczenie Domu Spotkań z Historią
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.18
13,496,353 unikalne wizyty