Podkamień koło Brodów

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 1

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 609
-> Najnowszy użytkownik: JakubWezyk

Ostatnio Widziani

harry harry
08:01:27
JakubWezyk
09:22:46
krystian krystian
17:19:57
swietojanski
6 dni
IwonaMarPaw
1 tydzień

Statystyki

Zdjęć w galerii: 1757
Artykułów: 377
Newsów: 250
Komentarzy: 1438
Postów na forum: 891
Użytkowników: 610

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

05-03-2020 05:38
Album: Dokumenty. Ciekawe skany "podkamienieckich" dok. W. Bieżana: tutaj.

11-05-2013 15:04
Dzięki dostępowi do ksiąg udało się rozpoznać nagrobek Małgorzaty Piątkowskiej oraz Jana i Anny Pleszczuk, Wandy Szymborskiej i Antoniny Szmigielskiej.

20-08-2012 13:21
Indeksy uzupełnione zostały o śluby osób o nazwiskach na literę "T" z lat 1785-1942

09-08-2012 16:26
Uzupełniłem o kolejną notkę z gazety artykuł "O Podkamieniu w prasie"

29-07-2012 12:58
Poprawiłem plan cmentarza - szkoda, że nikt nie zwrócił mi uwagi na błędy na tej stronie.

14-06-2012 14:16
Dzień dobry. Mam naimię Serhij. Jestem z Ukrainy. Na tej stronie internetowej w Liście zamordowanych w Podkamieniu w klasztorze osób znalazłem informację o bracie mojego pra-pradziadka Andrzeja Juzwy.

18-03-2012 20:59
Wizualnie poprawiłem plan Podkamienia: http://www.podkam.
..?page_id=9

24-02-2012 18:50
Przybyło kilka wierszy w dziale "Wiersze i proza".

01-03-2010 18:37
Wzorem strony http://www.olejow.
pl
będę zamieszczał genealogie rodów z Podkamienia, (dostęp dla grupy "Genealogia". Aby przynależeć należy wyrazić taka chęć

01-02-2010 23:22
Poprawiłem trochę listę pomordowanych - ułożona została wg miejsca mordu.

Ankieta


Pamiętaj - Ty też możesz pomóc!!
Wypełnij i wyślij ankietę dot. pomordowanych.
ANKIETA

Stowarzyszenie


A czy Ty zapisałeś/-aś się już do Stowarzyszenia Kresowego Podkamień?
DEKLARACJA

Ankieta

Chciałbym/Chciałabym w najbliższym czasie odwiedzić Podkamień i okolice

TAK
TAK
94% [15 głosów]

NIE
NIE
6% [1 głos]

Ogółem głosów: 16
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 05/07/2021 13:23

Archiwum ankiet

Identyfikacja


Identyfikacja osób

Genealogia


Genealogia Podkamienia

Księgi metrykalne


Księgi metrykalne

I Kataster


Kataster józefiński

II Kataster


Kataster franciszkański

Ostatnie komentarze

Top komentatorzy

Ostatnie zdjęcia

Najczęściej

Najczęściej oglądane:
Liczba obejrzeń: 12,764
Wielki Kamień
Liczba obejrzeń: 11,856
Figurka na nagrobku
Najczęściej komentowane:
Liczba komentarzy: 11
Ułani
Liczba komentarzy: 10
Figura Chrystusa
Najczęściej oceniane:
Liczba ocen: 4
Średnia: 5.00
Na tle pomnika
Liczba ocen: 3
Średnia: 5.00
Klasztor

Newsletter

Aby móc otrzymywać e-maile z Podkamień koło Brodów musisz się zarejestrować.

Warto tam zajrzeć

Zobacz temat

 Drukuj temat
Tekst o inwazji bolszewickiej - pomoc
krystian
Witam, mam problem z odczytaniem kilku słów w przepisywanym teście, może ktoś spróbuje pomóc? Nieodczytane wyraz zaznaczyłem w tekście [?]
Wyraz 1:
Tekst brzmi:
Ukradli również ukryte srebro i lichtarze, rozbili kasę [?] w pokoju Ojca Prokuratora klasztoru strzelając do zamków z karabinów, a uderzając kilofami.

www.podkamien.pl/images/bolsz1.jpg


Wyraz 2:
Tekst brzmi:
Ale ten rozkaz był tylko wobec [?] pozornym, gdyż nawet w oczach pana komandira, kradli i chowali na wyścigi na własną korzyść i rękę.

www.podkamien.pl/images/bolsz2.jpg


Wyraz 3: (pierwsza litera to "k" !)
Tekst brzmi:
[...] a ponieważ nie mieli do palenia tytoniu, zbierali różne zioła, trawę, mierzwę, a [?] czy i bezwiednie i nie zasuszony nawóz koński tarli, lub cięli na drobne części i za tytoń używali.

www.podkamien.pl/images/bolsz3.jpg


Wyraz 4:
Tekst brzmi:
Prócz tego można było widzieć na wozach różne piękne dywany, [?], firanki i cenne zabytki.

www.podkamien.pl/images/bolsz4.jpg


Wyraz 5:
Tekst brzmi:
[...] były chwilą rozpaczy i trwogi, ciągłe huki armat, płacze, lamenty, liczne ofiary wypadków, przytem nieporządek, brud, śmieci po mieście, chaos, przygnębienie mieszkańców, [?] i bolszewików, w ogóle wielkie zamieszanie i rozdrażnienie.

www.podkamien.pl/images/bolsz5.jpg


Mam jeszcze kilka takich nieodczytanych wyrazów, ale jakośc zdjęć jest gorsza, więc jeśli tutaj się nie da odczytać to w tamtych tym bardziej
 
http://www.wilfartgen.podkamien.pl
harry
Wyraz piąty: stawiam na słowo: "niemniej".
 
krystian
Faktycznie, "niemniej" pasuje i do kontekstu wypowiedzi i do tych szlaczków na zdjęciu. Może ktoś pomoże odczytać pozostałe wyrazy? Chciałbym zdążyć na 15 sierpnia, czyli rocznicę bitwy warszawskiej.
 
http://www.wilfartgen.podkamien.pl
Remek
na pewno:
wyraz 3: "ktowie" + kreska rozdzielająca
wyraz 4: "portjery"
wyraz 5 zgadzam się z Harrym, czyli "niemniej"

Dalej nie wiadomo, wyraz 3 chyba zaczyna się od "lud...." (więc może ludźmi?) - ale tu mam za mało danych. Żeby się zorientować w piśmie autora przydałoby się zobaczyć tak ze trzy linijki wokół tego słowa.

To samo z wyrazem 1, z tym że to może być jakąś nazwa własna tej kasy pancernej (jak "sejf Franza Jägera"z filmów o gangu Olsena). Wydaje mi się że kończy się na "...wskę" lub "...wską"

Pozdrawiam
 
www.olejow.pl
Remek
"lud..." - oczywiście chodzi o wyraz nr 2
 
www.olejow.pl
krystian
Wielkie dzięki !!
Co do kasy to tak podejrzewam, że to nazwa własna, niestety specjalistą w tym zakresie nie jestem, toteż nie mam bladego pojęcia co to za nazwa...

Została mi jeszcze ostatnia strona do rozszyfrowania, ale to będzie niemalże niemożliwe. Niestety aparat mi drgnął w czasie robienia zdjęcia i choć na podglądzie wyglądało, że jest ok, to kiedy zrzuciłem zdjęcia no komputer okazało się, że mam klops, bo ciężko coś odczytać. Co prawda na wszelki wypadek to tę stronę sfotografowałem dwa razy, ale oba zdjęcia są zbliżonej jakości.

Wyraz 6
Tekst brzmi: Nie daję w 100% gwarancji, że tak dokładnie brzmi!
[...]zakładnika, albo [?] podejrzanego [?], albo oddadzą mnie pod sąd doraźny, co [?] [?] było na porządku dziennym, a bardzo wiele ofiar [?], mógł się [?] [?]. Mimo tego wszystkiego [?] w tych krytycznych, ostatnich dniach bolszewików, spełniając swoje obowiązki, oddając się porannym modłom do Wiekuistego, z bolszewikami pokazywałem się tylko o tyle o ile potrzeba i dobra klasztorne tego wymagały.

www.podkamien.pl/images/bolsz6.jpg


Wyraz 7
Tekst brzmi:
Po tych trzech dniach feralnych dla klasztoru i dla nas wszystkich spostrzegłem w końcu, że niemało podwód załadowanych w jak największym nieporządku, [?], zrabowanymi sprzętami i przedmiotami idzie przez miasto Podkamień do Rosyi - Matuszki. Za podwodami szły liczne baony

www.podkamien.pl/images/bolsz7.jpg
 
http://www.wilfartgen.podkamien.pl
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.15
13,498,956 unikalne wizyty