Podkamień koło Brodów

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 1

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 611
-> Najnowszy użytkownik: Nadiya

Ostatnio Widziani

Marichka
1 dzień
robert1942
4 dni
swietojanski
5 dni
swist
1 tydzień
harry harry
1 tydzień

Statystyki

Zdjęć w galerii: 1759
Artykułów: 378
Newsów: 252
Komentarzy: 1437
Postów na forum: 891
Użytkowników: 612

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

05-03-2020 05:38
Album: Dokumenty. Ciekawe skany "podkamienieckich" dok. W. Bieżana: tutaj.

11-05-2013 15:04
Dzięki dostępowi do ksiąg udało się rozpoznać nagrobek Małgorzaty Piątkowskiej oraz Jana i Anny Pleszczuk, Wandy Szymborskiej i Antoniny Szmigielskiej.

20-08-2012 13:21
Indeksy uzupełnione zostały o śluby osób o nazwiskach na literę "T" z lat 1785-1942

09-08-2012 16:26
Uzupełniłem o kolejną notkę z gazety artykuł "O Podkamieniu w prasie"

29-07-2012 12:58
Poprawiłem plan cmentarza - szkoda, że nikt nie zwrócił mi uwagi na błędy na tej stronie.

14-06-2012 14:16
Dzień dobry. Mam naimię Serhij. Jestem z Ukrainy. Na tej stronie internetowej w Liście zamordowanych w Podkamieniu w klasztorze osób znalazłem informację o bracie mojego pra-pradziadka Andrzeja Juzwy.

18-03-2012 20:59
Wizualnie poprawiłem plan Podkamienia: http://www.podkam.
..?page_id=9

24-02-2012 18:50
Przybyło kilka wierszy w dziale "Wiersze i proza".

01-03-2010 18:37
Wzorem strony http://www.olejow.
pl
będę zamieszczał genealogie rodów z Podkamienia, (dostęp dla grupy "Genealogia". Aby przynależeć należy wyrazić taka chęć

01-02-2010 23:22
Poprawiłem trochę listę pomordowanych - ułożona została wg miejsca mordu.

Ankieta


Pamiętaj - Ty też możesz pomóc!!
Wypełnij i wyślij ankietę dot. pomordowanych.
ANKIETA

Stowarzyszenie


A czy Ty zapisałeś/-aś się już do Stowarzyszenia Kresowego Podkamień?
DEKLARACJA

Ankieta

Chciałbym/Chciałabym w najbliższym czasie odwiedzić Podkamień i okolice

TAK
TAK
94% [16 głosów]

NIE
NIE
6% [1 głos]

Ogółem głosów: 17
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 05/07/2021 13:23

Archiwum ankiet

Identyfikacja


Identyfikacja osób

Genealogia


Genealogia Podkamienia

Księgi metrykalne


Księgi metrykalne

I Kataster


Kataster józefiński

II Kataster


Kataster franciszkański

Ostatnie komentarzeTop komentatorzy

Ostatnie zdjęcia

Newsletter

Aby móc otrzymywać e-maile z Podkamień koło Brodów musisz się zarejestrować.

Warto tam zajrzeć

Nawigacja

Rys geograficzno - statystyczny złoczowskiego okręgu szkolnego

Podkamień, miasteczko o 15 Km. na południe od Brodów, (urząd pocztowy, apteka i posterunek żandarmeryi) położone u stóp wysokiej góry (446 m. nad poziomem morza najwyższe wzniesienie w pow. brodzkim), na której wznosi się klasztor OO. Dominikanów ze wspaniałym kościołem. Okolica górzysta; od wschodu (Czarny las) i zachodu (Kotysz i Jaśniski las) ciągną się lasy, a na północy i południu leżą grunta orne gliniaste, zimne, na których udają się najlepiej owsy i jęczmiona. Na północnym stoku góry leżą źródła, z których nastaje mała struga, "Ikwą" zwana, płynąca w kierunku płn. wschodnim do Tetylkowiec gdzie wpływa do właściwej Ikwy. Na południowym stoku nastają przytoki Seretu Siorła i Samec. W północno zachodniej stronie zabudowań miasteczka, pod lasem Kotysz, wznosi się piękny pałac z obszernym parkiem, siedziba właściciela (hr. Cetnera).

Gospodarkę rolną prowadzą w gminie pięciopolową, we dworze trzypolową postępową. Konie i bydło gminne rasy krajowej, dobrze utrzymane, we dworze konie rasy arabskiej, a bydło tyrolskiej i szwajcarskiej. Pszczelnictwem zajmują się chętnie; sadownictwo pielęgnowane. Sady podkamienieckie dostarczają najwięcej orzechów włoskich i śliwek na targi w Brodach i Tarnopolu. Obszar dworski zajmuje się na małej przestrzeni uprawą chmielu. Oprócz gospodarki trudnią się mieszkańcy handlem i przemysłem rękodzielniczym. W miejscu jest 44 sklepów i kramów z towarami mieszanymi, bednarz, cieśla, garbarz, 5 kowali, 2 krawców, kotlarz, 6 murarzy, 10 rzeźników, 11 szewców, piekarz, szklarz, snycerz, tkacz, złotnik, warstat wyrobu srebrnych haftów na tałesy. Z przemysłu domowego wymienić należy przedewszystkiem szewstwo, któremu oddaje się znaczna liczba mieszkańców, wyrabiając proste wiejskie obuwie, które rozwożą po okolicznych jarmarkach lub sprzedają w miejscu w czasie odpustów, wreszcie tkactwo, murarstwo, kuśnierstwo i garbarstwo, którym to zajęciom oddaje się połowa mieszkańców. W pobliskich górach znajdują się obfite kamieniołomy.

Parafią łacińską, do której należy 14 okolicznych włości z liczbą 3300 wiernych, zawiadują OO. Dominikanie; parafia grecko katolicka w miejscu; sąd powiatowy w Załoścach.

Szkoła etatowa, dwuklasowa, założona w r. 1860, do której na 423 uzdolnionych uczęszcza 140 dzieci posiada 14 hektarów i 38 arów pola. Język wykładowy polski.

Parafia łacińska i klasztor OO. Dominikanów uposażył w r. 1464, Piotr Cebrowski, dziedzic na Żabokrukach i Podkamieniu. (1) Klasztor wraz z kościołem, wzniesiony na tem miejscu, na którem, wedle podania, niegdyś bożyszcze pogańskich Połowców stać miało, był pierwotnie drewniany. Dopiero w r. 1640 przez rodzinę Cetnerów z kamienia zbudowany i silnymi murami obwiedziony, stał się miejscem schronienia w czasie licznych napadów tatarskich. W pięknym i bogatym kościele, znajduje się we wielkim ołtarzu obraz N. P. M., słynący od wieków cudami. To też corocznie w czasie odpustów (2 lipca, 15 sierpnia, 8 września i w święto Matki Boskiej Różańcowej) ściągają się tu z odległych stron liczne tłumy pobożnych pątników. Górę na której kościół i klasztor się wznosi nazywają Góra Różańcową. Widok z tej góry, a szczególnie z Galeryi kościoła jest zachwycający, odsłaniają się bowiem stad nietylko urocze pobliskie okolice rosyjskiego Wołynia, (po Poczajów i Kamieniec podolski) lecz widnieją także wyraźnie wzgórza, ciągnące się w kierunku zachodnim aż do Lwowa.

W pobliżu klasztoru sterczy ogromna bryła całkowitego kamienia, kilka metrów wysoka, a drugie tyle w ziemie zagłębiona, do której przywiązana jest, utrzymująca się do dziś następująca legenda: Kiedy klasztor już był wybudowany i księża Dominikanie sprowadzeni, diabeł, który zawsze ich nie cierpiał, dowiedziawszy się, że mają do kościoła sprowadzić cudowny obraz Matki Boskiej, postanowił w przeddzień przywiezienia cudownego obrazu, kościół zburzyć. W tym celu porwał on olbrzymią skałę, aby nią uderzyć w kościół i obrócić go w gruzy. Ale i szatan, kiedy go namiętność uniesie głupstwo czasem zrobi, to też i ten wziął skałę za ciężką i musiał w drodze odpoczywać. Ostatni raz odpoczął na tej górze bliskiej już klasztoru, gdzie ciężar swój na szczycie złożył. Odpocząwszy gdy miał porwać skałę i na kościół z rozmachem rzucić, kur zapiał i diabeł musiał zmykać do piekła. Na drugi dzień przybył rzeczywiście cudowny obraz, który uroczyście w wielkim ołtarzu złożono, zabezpieczając na wieki kościół i klasztor od zawziętości diabelskiej. Skała owa, została zatem w tem miejscu, w którem ją djabeł zostawił, a na samym jej szczycie jest ślad ręki diabła, który ją niósł i donieść nie mógł w porę. (2)

Powstanie Podkamienia, jako osady, nie da się ściśle oznaczyć, prawdopodobnie jednak jest on współczesny Olesku i Łopatynowi, narażony również na częste napady dzikich hord, przez które w latach 1240, 1319 i 1617 miał być zniszczony. Gdy Turcy Kamieniec podolski w r. 1672 posiedli, wysyłając do r. 1699 rok w rok pustoszące zagony, wyludniły się wszystkie osady od Podkamienia po Kamieniec, a miejsca tychże porastały borami. Tym napadom oparł się tylko klasztor i kościół, podczas gdy zamek i miasteczko każdą razą w perzynę obrócone zostało. W latach 1676 i 1688 nie czuli się tu jednak księża Dominikanie bezpiecznymi, i na wieść o zbliżających się Tatarach, zabrawszy cudowny obraz Najśw. Maryi Panny i kosztowniejsze sprzęty kościelne szukali bezpiecznego schronienia w zamku brodzkim. (3)

Statystyczne: Liczba ludności: 3312; a to: rzymskokatolickiej 1154, greckokatolickiej 732, izraelitów 1426. Gmina posiada: 2481 morgów ziemi. Dochód = 3594 złotych reńskich; podatek = 1200 złotych reńskich. Dwór posiada: 2261 morgów ziemi. Dochód = 1777 złotych reńskich; podatek = 408 złotych reńskich. Z ziemi urodzajnej przypada: 1836 morgów na grunty orne, 993 morgów na łąki i ogrody, 203 morgi na pastwiska, 1592 morgów na lasy.


Przypisy oryginalne:

(1) Odnośny dokument przytacza WX. Barącz w dziele: Tow. Duch. kat. str. 499.

(2) Wszystkie podobne podania i legendy ludowe, w których zwykle czart, jako orędownik bałwochwalstwa ważna odgrywa role, sięgają odległej przeszłości, a celem ich było staranie się o zatarcie bałwochwalstwa w czasie rozkrzewiania religii chrześcijańskiej. W tych stronach był Czarny Gaj (ciągnący się od Podhorzec wzdłuż źródłowisk Ikwy, do Podkamienia) świątynia Dyanny słowiańskiej, dla której lud okoliczny zachowywał cześć bałwochwalczą, nawet jeszcze w XVII w., o czem świadczy ta okoliczność, że Jakób Sobieski kaszt. krak. polecił był zarządcom dóbr złoczowskich i jezierniańskich aby poddanym wzbraniali stanowczo odbywania pielgrzymek na Babę (wzgórze między Podkamieniem, Pańkowcami i Maliniskami, na którem istniał do niedawna bałwan kamienny babą zwany.)

(3) X. Baracz: Wolne miasto handlowe Brody str. 52 i 69.


[źródło: Rys geograficzno - statystyczny złoczowskiego okręgu szkolnego wraz z dokładnym opisem poszczególnych miejscowości obu powiatów (złoczowski i brodzki). Opracował Bronisław Sokalski. Nakładem Towarzystwa pedagogicznego oddziału złoczowskiego. Złoczów 1885.]Poleć ten artykuł
Podziel się z innymi: Delicious Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]
Wygenerowano w sekund: 0.11