Podkamień koło Brodów

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 2

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 611
-> Najnowszy użytkownik: Nadiya

Ostatnio Widziani

breuter
1 dzień
Grzes
4 dni
swietojanski
1 tydzień
IwonaMarPaw
1 tydzień
janek
1 tydzień

Statystyki

Zdjęć w galerii: 1757
Artykułów: 377
Newsów: 251
Komentarzy: 1437
Postów na forum: 891
Użytkowników: 612

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

05-03-2020 05:38
Album: Dokumenty. Ciekawe skany "podkamienieckich" dok. W. Bieżana: tutaj.

11-05-2013 15:04
Dzięki dostępowi do ksiąg udało się rozpoznać nagrobek Małgorzaty Piątkowskiej oraz Jana i Anny Pleszczuk, Wandy Szymborskiej i Antoniny Szmigielskiej.

20-08-2012 13:21
Indeksy uzupełnione zostały o śluby osób o nazwiskach na literę "T" z lat 1785-1942

09-08-2012 16:26
Uzupełniłem o kolejną notkę z gazety artykuł "O Podkamieniu w prasie"

29-07-2012 12:58
Poprawiłem plan cmentarza - szkoda, że nikt nie zwrócił mi uwagi na błędy na tej stronie.

14-06-2012 14:16
Dzień dobry. Mam naimię Serhij. Jestem z Ukrainy. Na tej stronie internetowej w Liście zamordowanych w Podkamieniu w klasztorze osób znalazłem informację o bracie mojego pra-pradziadka Andrzeja Juzwy.

18-03-2012 20:59
Wizualnie poprawiłem plan Podkamienia: http://www.podkam.
..?page_id=9

24-02-2012 18:50
Przybyło kilka wierszy w dziale "Wiersze i proza".

01-03-2010 18:37
Wzorem strony http://www.olejow.
pl
będę zamieszczał genealogie rodów z Podkamienia, (dostęp dla grupy "Genealogia". Aby przynależeć należy wyrazić taka chęć

01-02-2010 23:22
Poprawiłem trochę listę pomordowanych - ułożona została wg miejsca mordu.

Ankieta


Pamiętaj - Ty też możesz pomóc!!
Wypełnij i wyślij ankietę dot. pomordowanych.
ANKIETA

Stowarzyszenie


A czy Ty zapisałeś/-aś się już do Stowarzyszenia Kresowego Podkamień?
DEKLARACJA

Ankieta

Chciałbym/Chciałabym w najbliższym czasie odwiedzić Podkamień i okolice

TAK
TAK
94% [16 głosów]

NIE
NIE
6% [1 głos]

Ogółem głosów: 17
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 05/07/2021 13:23

Archiwum ankiet

Identyfikacja


Identyfikacja osób

Genealogia


Genealogia Podkamienia

Księgi metrykalne


Księgi metrykalne

I Kataster


Kataster józefiński

II Kataster


Kataster franciszkański

Ostatnie komentarze

Top komentatorzy

Ostatnie zdjęcia

Najczęściej

Najczęściej oglądane:
Liczba obejrzeń: 13,042
Wielki Kamień
Liczba obejrzeń: 12,141
Figurka na nagrobku
Najczęściej komentowane:
Liczba komentarzy: 11
Ułani
Liczba komentarzy: 10
Figura Chrystusa
Najczęściej oceniane:
Liczba ocen: 4
Średnia: 5.00
Na tle pomnika
Liczba ocen: 3
Średnia: 5.00
Klasztor

Newsletter

Aby móc otrzymywać e-maile z Podkamień koło Brodów musisz się zarejestrować.

Warto tam zajrzeć

Nawigacja

Sołtysik Kazimierz

Obrazy artykułów: k_soltysik1.jpg

 

 

Kazimierz Sołtysik urodził się 24 lipca 1910 roku w Brodach (woj. tarnopolskie) w rodzinie inteligenckiej. Ojciec jego Władysław Sołtysik był dyrektorem gimnazjum im. Józefa Korzeniowskiego w Brodach. W latach 1916-1920 uczęszczał do szkoły powszechnej w Stryju. W 1929 roku złożył egzamin dojrzałości w Gimnazjum w Brodach i rozpoczął studia na Wydziale Rolniczo-Leśnym Politechniki Lwowskiej. Po ukończeniu studiów został w roku 1933 powołany do odbycia czynnej służby jako elew Dywizyjnego Kursu Podchorążych Rezerwy przy 44 pp 13 DP w Równem, którego wówczas dowódcą był płk Stanisław Dąbek, późniejszy tragiczny dowódca obrony Wybrzeża. Ukończywszy z wyróżnieniem Kurs Podchorążych Piechoty w stopniu plutonowego podch. rez. w 1934 podjął pracę w stacji doświadczalnej nasiennictwa Katedry Hodowli Lasu Politechniki Lwowskiej, przygotowując jednocześnie pisemną pracę dyplomową. Po odbyciu w 1935 roku 6-tygodniowych ćwiczeń rezerwy w 43 pp w Dubnie, został rozkazem Ministra Spraw Wojskowych awansowany 1.01.1936 r. do stopnia podporucznika rezerwy. W kwietniu tegoż roku podjął pracę jako leśniczy w lasach Dóbr Pieniackich k/Brodów własności Stanisława Cieńskiego. Od lutego 1937 roku do sierpnia 1939 roku pracował na stanowisku leśniczego nadleśnictwa Lisznia lasów państwowych Liceum Krzemienieckiego. W 1937 roku odbył ponowne ćwiczenia rezerwy w 52 pp w Złoczowie. Jesienią 1939 roku miał podjąć pracę w rejonie Centralnego Okręgu Przemysłowego jako oficer - specjalista leśnik. Wybuch wojny odmienił dalsze jego losy. Dezorganizacja komunikacji uniemożliwiła mu dotarcie do macierzystej jednostki i w kampanii wrześniowej nie brał udziału. Po wkroczeniu wojsk radzieckich na tereny wschodnie Rzeczypospolitej Polski od października 1939 r. do listopada 1940 r. pracował jako leśniczy w "Leschozie" w Brodach. W tym czasie został wraz z ojcem aresztowany przez NKWD. Po zwolnieniu z więzienia K. Sołtysik znalazł zatrudnienie w Zakładzie Żywicowania Ukraińskiej Chemiczeskoj Promyszliennosti jako kierownik robót w rejonie Busk - Grabowa i tam przebywał do października 1941 r. Żona Stanisława wraz z rodziną została wysiedlona do Kazachstanu. Od października 1941 roku do kwietnia 1943 roku był leśniczym w Hutniakowej k/Brodów. Z tego okresu datują się początki jego działalności w szeregach Armii Krajowej i walki przeciwko hitlerowskiemu okupantowi oraz terrorystycznym oddziałom nacjonalistów ukraińskich.
Po objęciu w maju 1943 r. stanowiska adiunkta nadleśnictwa w Podkamieniu k/Brodów organizuje jako porucznik "Debra" i porucznik "Cięciwa" (pseudonimów tych używał w różnych okresach działalności konspiracyjnej) Oddziały Samoobrony polskiej ludności w okolicznych wsiach (Palikrowy, Huta Pieniacka, Hucisko Brodzkie), podejmując we współdziałaniu z partyzantką radziecką działania dywersyjne przeciw liniom komunikacyjnym okupanta. Jesienią 1943 roku z rozkazu Dowódcy Wołyńskiego Okręgu AK obejmuje dowództwo Oddziału Samoobrony ludności polskiej w klasztorze OO. Dominikanów w Podkamieniu. Większość jego żołnierzy rekrutowała się z Podkamieńskiej młodzieży, która pełniła funkcję straży leśnej w nadleśnictwie Podkamień. Byli to uzbrojeni w karabiny młodzi mężczyźni, którzy oficjalnie nosili na rękawach żółte opaski z czarnym nadrukiem "Forstschutz" i pilnowali i dozorowali obszary leśne. Niemcy nawet nie przypuszczali, że pod tym szyldem kryje się zdyscyplinowana i dobrze zorganizowana jednostka bojowa Armii Krajowej, działająca w konspiracji na tam-tym terenie.
Po upadku Oddziału Samoobrony w klasztorze Podkamieńskim, Kazimierz Sołtysik ścigany przez banderowców, ciężko chory ukrywał się w okolicznych lasach. 29 kwietnia 1944 r. wraz z ocalałymi z pogromu podkomendnymi wstąpił w szeregi formującej się wówczas w Sumach nad Psiołem I Armii Wojska Polskiego. Jako oficer IV Dywizji Piechoty im. J. Kilińskiego walczył z hitlerowskim najeźdźcą na całym szlaku bojowym I Armii WP. Po zakończeniu wojny pozostawał w czynnej służbie wojskowej do przejścia na emeryturę tj. do roku 1963. Ostatnio pełnił funkcję Szefa Zarządu Kwaterunkowo-Budowlanego Marynarki Wojennej w Gdyni. Był odznaczony licznymi odznaczeniami bojowymi, państwowymi i pamiątkowymi.

Obrazy artykułów: k_soltysik2.jpg
Zmarł 27 listopada 1975 r. w szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku-Oliwie. Spoczywa na cmentarzu komunalnym w Gdyni. W opinii specjalnej Departamentu Kadr MON z dnia 16 lipca 1979 roku czytamy między innymi: "W czasie długoletniej służby wojskowej zajmował szereg odpowiedzialnych stanowisk w pionie dowódczym, a następnie w służbie kwaterunkowo-budowlanej. Był oficerem pracowitym, rzetelnym o wysokich umiejętnościach organizatorskich. Stawiane przed nim zadania wykonywał zawsze sumiennie i dokładnie. Cieszył się dużym autorytetem i zaufaniem u podwładnych i przełożonych. Był oficerem ambitnym o wysokim poczuciu honoru i godności osobistej.
Źródło tekstu: Z.Iłowski, S.Iłowski, Podkamień. Apokaliptyczne wzgórze I, Opole 1994
Źródło zdjęcia portretowego: Z.Iłowski, S.Iłowski, Podkamień. Apokaliptyczne wzgórze I, Opole 1994

Poleć ten artykuł
Podziel się z innymi: Delicious Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.17
13,817,666 unikalne wizyty