Podkamień koło Brodów

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 16

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 610
-> Najnowszy użytkownik: Szolka

Ostatnio Widziani

robert1942
1 dzień
Marichka
2 dni
Dorota Rybicka
3 dni
harry harry
5 dni
Wioletta Sloma
1 tydzień

Statystyki

Zdjęć w galerii: 1757
Artykułów: 377
Newsów: 251
Komentarzy: 1438
Postów na forum: 891
Użytkowników: 611

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

05-03-2020 05:38
Album: Dokumenty. Ciekawe skany "podkamienieckich" dok. W. Bieżana: tutaj.

11-05-2013 15:04
Dzięki dostępowi do ksiąg udało się rozpoznać nagrobek Małgorzaty Piątkowskiej oraz Jana i Anny Pleszczuk, Wandy Szymborskiej i Antoniny Szmigielskiej.

20-08-2012 13:21
Indeksy uzupełnione zostały o śluby osób o nazwiskach na literę "T" z lat 1785-1942

09-08-2012 16:26
Uzupełniłem o kolejną notkę z gazety artykuł "O Podkamieniu w prasie"

29-07-2012 12:58
Poprawiłem plan cmentarza - szkoda, że nikt nie zwrócił mi uwagi na błędy na tej stronie.

14-06-2012 14:16
Dzień dobry. Mam naimię Serhij. Jestem z Ukrainy. Na tej stronie internetowej w Liście zamordowanych w Podkamieniu w klasztorze osób znalazłem informację o bracie mojego pra-pradziadka Andrzeja Juzwy.

18-03-2012 20:59
Wizualnie poprawiłem plan Podkamienia: http://www.podkam.
..?page_id=9

24-02-2012 18:50
Przybyło kilka wierszy w dziale "Wiersze i proza".

01-03-2010 18:37
Wzorem strony http://www.olejow.
pl
będę zamieszczał genealogie rodów z Podkamienia, (dostęp dla grupy "Genealogia". Aby przynależeć należy wyrazić taka chęć

01-02-2010 23:22
Poprawiłem trochę listę pomordowanych - ułożona została wg miejsca mordu.

Ankieta


Pamiętaj - Ty też możesz pomóc!!
Wypełnij i wyślij ankietę dot. pomordowanych.
ANKIETA

Stowarzyszenie


A czy Ty zapisałeś/-aś się już do Stowarzyszenia Kresowego Podkamień?
DEKLARACJA

Ankieta

Chciałbym/Chciałabym w najbliższym czasie odwiedzić Podkamień i okolice

TAK
TAK
94% [16 głosów]

NIE
NIE
6% [1 głos]

Ogółem głosów: 17
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 05/07/2021 13:23

Archiwum ankiet

Identyfikacja


Identyfikacja osób

Genealogia


Genealogia Podkamienia

Księgi metrykalne


Księgi metrykalne

I Kataster


Kataster józefiński

II Kataster


Kataster franciszkański

Ostatnie komentarze

Top komentatorzy

Ostatnie zdjęcia

Najczęściej

Najczęściej oglądane:
Liczba obejrzeń: 12,854
Wielki Kamień
Liczba obejrzeń: 11,940
Figurka na nagrobku
Najczęściej komentowane:
Liczba komentarzy: 11
Ułani
Liczba komentarzy: 10
Figura Chrystusa
Najczęściej oceniane:
Liczba ocen: 4
Średnia: 5.00
Na tle pomnika
Liczba ocen: 3
Średnia: 5.00
Klasztor

Newsletter

Aby móc otrzymywać e-maile z Podkamień koło Brodów musisz się zarejestrować.

Warto tam zajrzeć

W szeregach Armii Krajowej

W szeregach Armii Krajowej
14 lutego br. mija 45 lat, gdy premier Rządu Emigracyjnego, naczelny wódz gen. W. Sikorski rozkazał przemianować ZWZ wywodzący się z konspiracyjnej organizacji „Służba Zwycięstwu Polski" w Armię Krajową. Ta podziemna armia licząca około 80 tysięcy ludzi, działając w okupowanym kraju od 1939 roku. Miała już na swym koncie wiele akcji bojowych, które dobrze dały się we znaki hitlerowcom. Zorganizowana wg schematu przedwrześniowej armii polskiej obejmowała swym zasięgiem całe terytorium dawnego międzywojennego państwa polskiego. Dowodzona przez komendanta głównego gen. Grot Roweckiego PS. „Grot” „Rakoń”, „Kalina” organizacja terytorialna Armii Krajowej miała następujący podział: obszar, okręg, inspektorat, rejon, placówka. W zależności od potrzeb tworzono jeszcze podokręgi i podobwody.

Zniszczono pomnik w Hucie Pieniackiej

W Hucie Pieniackim, zgładzonej w 1944 roku wsi, wysadzono i zdewastowano pomnik zamordowanych tam Polaków. Na pozostałościach monumentu wymalowano banderowskie i ukraińskie barwy, a także symbole SS. Wkrótce przypada rocznica mordu, w którym zginęło w tragiczny sposób ponad 1000 naszych rodaków.

 

Zniszczeniu całkowicie uległ krzyż opisujący wydarzenia z 1944 roku. Nadal stoją dwa bloki z wypisanymi nazwiskami ofiar, są one jednak oszpecone farbą. Ktoś wymalował na nich barwy Ukrainy oraz OUN-UPA. Widoczne są również błyskawice charakterystyczne dla oddziałów SS Galizien, które dokonały pacyfikacji Huty Pieniackiej. 

 

Obrazy newsów: pomnihuta.jpg

 

Więcej informacji - http://www.studiowschod.pl/wysadzono-pomnik-ofiar-upa-w-hucie-pieniackiej/

Podkamień z lotu ptaka

Gazeta Lwowska

Obrazy artykułów: gazeta12.jpg

 

Ziemia brodzka - Armii Polskiej.

 

Brody, 28. 7. (PAT). Dzień święta pułkowego miejscowego pułku piechoty stał się w roku bieżącym świętem całego społeczeństwa Ziemi brodz­kiej. W wigilię święta odbył się apel poległych na polach gromady Nakwaszy. Na okalających te pola wzgórzach rozpalono kilka ognisk, a na uroczystość przybyło kilkanaście tysięcy osób, by oddać hołd poległym w tym miejscu bohaterom z roku 1920. Naza­jutrz odbyły się uroczystości w mia­steczku Podkamień, którego wszystkie domy przybrane były zielenią i flagami. Szczególnie imponująco wypadła dekoracja rynku. [...]

 

>>Ciąg dalszy...<<

Pożegnanie

Obrazy newsów: klepsydra.jpg

W dniu 10.11.2016 r. zmarł po długiej chorobie Franciszek Bock ur. w 1924 r. w Podkamieniu. Drużynowy drużyny harcerskiej w Podkamieniu. 

W powojennej Polsce pełnił m. in. obowiązki organisty- początkowo w Brzegu Dolnym, następnie w Białogardzie. 

Przyjaciel Stowarzyszenia Kresowego "Podkamień".

 

Spoczywaj w spokoju.
Szczere wyrazy współczucia dla Rodziny od Stowarzyszenia Kresowego "Podkamień" 

 

Wspomnienia ojca Józefa Burdy

Zaczynamy publikację kilku ciekawych dokumentów nadesłanych przez p. Czesława Świętojańskiego. Na pierwszy ogień idzie relacja ojca Józefa Burdy opisująca wydarzenia z okresu od 5 listopada 1943 roku do dnia 11 marca 1944 roku.

 

"Do Podkamienia przybyłem dnia 5 listopada 1943 roku na miejsce ojca Rozariana Brunaka, który wyjechał na przełożonego do Bohorodczan – i zostałem zamianowany kooperatorem przy parafii, gdzie proboszczem i zarazem przełożonym konwentu był ojciec Marek Kras.

Już w Jarosławiu, skąd wyjechałem, dochodziły mnie niezbyt pocieszające wiadomości o mordowaniu Polaków na terenach Wołynia. Nie obawiałem się tego, tłumacząc sobie, że ludzie więcej mówią, niż jest w rzeczywistości i pojechałem.

W Brodach czekała już na mnie furmanka, na którą szybko załadowałem rzeczy przy pomocy brata Marcina Kapronia, bowiem furman chciał jak najprędzej wyjechać z Brodów, tłumacząc, że niebezpiecznie jechać wieczorem, z powodu bandytów..."

 

>>>Czytaj dalej...<<<

Wspomnienia Tadeusza Bareckiego

W 1945 roku ziemie Dolnego Śląska i Pomorza Zachodniego zostały włączone do Polski, natomiast Kresy Wschodnie zostały zabrane. Z tego powodu doszło do wielu wysiedleń rodzin polskich z ich rodzinnych stron.Wywiad z Tadeuszem Bareckim, jednym z pierwszych osadników ziemi dolnobrzeskiej, przeprowadził wnuk Kacper Barecki. Co było przyczyną wysiedlenia naszej rodziny z Kresów Wschodnich? Latem 1943 roku do naszej wsi Jaśniszcze przybyli Polscy żołnierze i wszystkich Polaków zdolnych do służby wojskowej, mojego tatę także, zabrali do wojska polskiego, które się tworzyło. Mama nasza korespondowała z ojcem przez cały okres wojny. W 1943 r. zaczęły się napady na polskie domy przez banderowców i mordowanie Polaków. Ojciec był już na wojnie, mama i piątka dzieci zostały Przeżyliśmy dzięki pomocy rodzin ukraińskich, u których na noc mieliśmy schronienie.

 

>>Czytaj dalej...<<

Zapraszamy

Obrazy newsów: stowarz.jpg

 

Jak zawsze w sierpniu Stowarzyszenie Kresowe "Podkamień" zaprasza członków Stowarzyszenia i miłośników Kresów na spotkanie. Spotykamy się w dniu 15 sierpnia w starym refektarzu Klasztoru Dominikańskiego we Wrocławiu (wejście od ul. Klemensa Janickiego).

Msza św. o godz. 12.00 w kościele św. Wojciecha - po mszy prosimy do refektarza.

Dzienniczki Danusi

Obrazy newsów: dzienniki.jpg

 

Szanowny i Drogi Czytelniku.


Nazywam się Mirosław Żabski. Jestem synem Danuty Krystyny Danyluk - Żabskiej. Urodziłem się 4 września 1964 roku w Wodzisławiu Śląskim. Pragnę zaprosić do lektury "Dzienniczków" mojej śp. Mamy Danuty. Moja Mama pisała swoje "Dzienniczki" jako dziecko pomiędzy sierpniem 1939 a sierpniem 1944. "Dzienniczki" dedykowała swojemu Ojcu, kapitanowi polskiej Marynarki Wojennej, który pożegnał Ją w sierpniu 1939 roku w Brodach, i który powrócił do Gdyni aby stanąć w obronie polskiej Kępy Oksywskiej.  Oboje spotkali się ponownie, przytulając się do siebie dopiero po 41 latach w mieście Brighton, Wielka Brytania. W "Dzienniczkach" Mama przedstawiała codzienną rzeczywistości lat okupacji widzianą oczami kilkuletniej dziewczynki, przedstawiła radość i koszmar swoich dziecięcych lat…


Szanowny Czytelniku, jako jedyny obecnie żyjący (piszę te słowa w lipcu 2016) posiadacz praw autorskich do "Dzienniczków" mojej Mamy Danuty zapraszam do lektury prosząc jednocześnie z głębi mojego serca o nie czynienie z tych "Dzienniczków" źródła komercyjnego dochodu.

W "Dzienniczkach" została zachowana nie poprawiona oraz oryginalna dziecięca pisownia mojej Mamy. Np. "wiater", "posankować", "derektor", "kukurudza", itp.


Przed lekturą tekstu "Dzienniczków" mojej Mamy prezentuję przygotowany przeze mnie spis Osób występujących i wzmiankowanych  przez moją Mamę. W moim spisie przedstawiam "Osoby z Rodziny" oraz Osoby wzmiankowane przez moją Mamę. Tym drugim, szczególnie pragnę oddać mój głęboki hołd, mój pokłon i moją dozgonną pamięć.


Być może, w trakcie tej lektury ktoś rozpozna w Tych właśnie Osobach swoich bliskich...

 

Syn Danuty, Mirosław Żabski

Wielka Brytania, Southend - on - Sea, sierpień 2016

 

Ciąg dalszy - RODZINA

Wygenerowano w sekund: 0.12
13,603,763 unikalne wizyty