Podkamień koło Brodów

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 2

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 615
-> Najnowszy użytkownik: kahu

Ostatnio Widziani

swietojanski
1 dzień
harry harry
3 dni
Kania2025
5 dni
krystian krystian
5 dni
swist
1 tydzień

Statystyki

Zdjęć w galerii: 1759
Artykułów: 379
Newsów: 253
Komentarzy: 1437
Postów na forum: 899
Użytkowników: 616

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

05-03-2020 05:38
Album: Dokumenty. Ciekawe skany "podkamienieckich" dok. W. Bieżana: tutaj.

11-05-2013 15:04
Dzięki dostępowi do ksiąg udało się rozpoznać nagrobek Małgorzaty Piątkowskiej oraz Jana i Anny Pleszczuk, Wandy Szymborskiej i Antoniny Szmigielskiej.

20-08-2012 13:21
Indeksy uzupełnione zostały o śluby osób o nazwiskach na literę "T" z lat 1785-1942

09-08-2012 16:26
Uzupełniłem o kolejną notkę z gazety artykuł "O Podkamieniu w prasie"

29-07-2012 12:58
Poprawiłem plan cmentarza - szkoda, że nikt nie zwrócił mi uwagi na błędy na tej stronie.

14-06-2012 14:16
Dzień dobry. Mam naimię Serhij. Jestem z Ukrainy. Na tej stronie internetowej w Liście zamordowanych w Podkamieniu w klasztorze osób znalazłem informację o bracie mojego pra-pradziadka Andrzeja Juzwy.

18-03-2012 20:59
Wizualnie poprawiłem plan Podkamienia: http://www.podkam.
..?page_id=9

24-02-2012 18:50
Przybyło kilka wierszy w dziale "Wiersze i proza".

01-03-2010 18:37
Wzorem strony http://www.olejow.
pl
będę zamieszczał genealogie rodów z Podkamienia, (dostęp dla grupy "Genealogia". Aby przynależeć należy wyrazić taka chęć

01-02-2010 23:22
Poprawiłem trochę listę pomordowanych - ułożona została wg miejsca mordu.

Ankieta


Pamiętaj - Ty też możesz pomóc!!
Wypełnij i wyślij ankietę dot. pomordowanych.
ANKIETA

Stowarzyszenie


A czy Ty zapisałeś/-aś się już do Stowarzyszenia Kresowego Podkamień?
DEKLARACJA

Ankieta

Chciałbym/Chciałabym w najbliższym czasie odwiedzić Podkamień i okolice

TAK
TAK
94% [17 głosów]

NIE
NIE
6% [1 głos]

Ogółem głosów: 18
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 05/07/2021 13:23

Archiwum ankiet

Identyfikacja


Identyfikacja osób

Genealogia


Genealogia Podkamienia

Księgi metrykalne


Księgi metrykalne

I Kataster


Kataster józefiński

II Kataster


Kataster franciszkański

Ostatnie komentarze



Top komentatorzy

Ostatnie zdjęcia

Newsletter

Aby móc otrzymywać e-maile z Podkamień koło Brodów musisz się zarejestrować.

Warto tam zajrzeć

Dołącz do nas na FB

Obrazy newsów: fb.jpg

 

Pomocy w poszukiwaniach przodków tak jak i publikowanie zdjęć oraz informacji o Podkamieniu będzie teraz miało miejsce także na Facebooku. Dołącz do nas!

Zaproszenie

Obrazy newsów: stowarz.jpg

 

Jak zawsze w sierpniu Stowarzyszenie Kresowe "Podkamień" zaprasza członków Stowarzyszenia i miłośników Kresów na mszę św. w dniu 15 sierpnia o godz. 12.00 do kościoła p. w. Św. Wojciecha we Wrocławiu. Niestety, ze względów technicznych nie odbędzie się spotkanie w refektarzu. Mamy nadzieję, że brak spotkania to sprawa przejściowa i w przyszłości będziemy kontynuować nasze wspomnienia i rozmowy u stóp Matki Boskiej Różańcowej.

Komunikat

Obrazy: wazne.jpg

 

Dwie istotne sprawy

 

1. Szukamy zdjęć, na których widać będzie tablice cynkowe z napisami, które umieszczone były na cokole kolumny maryjnej na dziedzińcu klasztoru w Podkamieniu.

 

2. Szukamy osoby, która potrafiłaby napisać kod wyszukiwarki w PHP, którą podepniemy pod tę stronę. Wyszukiwarka pomagałaby odnajdywać urodzenia, małżeństwa i zgony w parafii Podkamień. Wyszukiwarka wyglądałaby coś jak w Geneteka baza Polskiego Towarzystwa Genealogicznego, ale część pól byśmy usunęli jako niepotrzebne. Całość do uzgodnienia.

Renowacja kolumny

Obrazy artykułów: kolum2.jpg

 

Dzięki dotacji Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w tym roku poddana zostanie konserwacji monumentalną kolumna Ledóchowskiego w Podkamieniu. Znajduje się ona na dziedzińcu klasztoru podominikańskiego, obecnie zakonu Studytów w Podkamieniu. Została ufundowana w 1719 roku przez wojewodę wołyńskiego Stanisława Ledóchowskiego na pamiątkę wyjścia wojsk saskich i rosyjskich z Rzeczypospolitej. Pod koniec XVIII wieku kolumna przewróciła się i została odbudowana. Renowację przeprowadzi Fundacja Dziedzictwa Kulturowego

Prace przeprowadzi polsko-ukraiński zespół konserwatorów pod nadzorem Bartosza Markowskiego.

Życzenia

Obrazy newsów: wielkanoc_3.jpg

 

Niech Zmartwychwstały Chrystus
przyniesie Wam oraz Waszym bliskim
radość oraz wzajemną życzliwość,
napełni w tym trudnym czasie
otuchą i nadzieją
oraz da siłę w pokonywaniu trudności.

 

Stowarzyszenie Kresowe "Podkamień"

Zginęli, bo byli Polakami

Obrazy artykułów: zgineli01.jpg

           Podkamień koło Brodów na Kresach Wschodnich. Potężny klasztor dominikanów na Górze Różańcowej z łaskami słynącym obrazem Matki Bożej Różańcowej, zwanej Podkamieńską. Częstochowa Wschodu – jak mawiano przed wojną. I data 12 marca 1944 roku. Data wielkiej tragedii jaka miała tam miejsce – ludobójstwa dokonanego przez banderowców na sąsiadach - Polakach. W tym dniu zginęło kilku członków mojej rodziny, wśród nich moja Babcia, Ksawera Wiśniewska. Wspomnienia tych wydarzeń od dziecka słyszałam w domu i u wujostwa. Dwadzieścia lat po wojnie mój wujek, brat mojej Mamy - Aleksander Wiśniewski, i brat mojej Babci – Czesław Świętojański, podjęli decyzję o zgromadzeniu wspomnień o tej zbrodni. Na początku robili to w tajemnicy. Ale okazało się, że trzeba sięgnąć dalej, aby wszystko udokumentować, żeby nikt nie zapomniał. Pomimo obaw działali dalej. Mieli ku temu sposobność. Rodzina mojej Mamy była dość znana w Podkamieniu, mieli wiele kontaktów. Związana była też z kościołem i klasztorem, ponieważ wykonywali tam prace stolarskie. Po wojnie wszyscy podkamieniacy gromadzili się (i gromadzą się do dziś) 15 sierpnia na odpuście w kościele p.w. św. Wojciecha we Wrocławiu, przed wizerunkiem Matki Bożej Podkamieńskiej. To było bardzo dobre miejsce na zdobywanie dokumentów i  wspomnień z tych tragicznych wydarzeń. Zgromadzone przez nich materiały stanowią dokument okrutnych wydarzeń, które stały się udziałem naszej rodziny i innych mieszkańców Podkamienia i okolic. 

 

>>Czytaj więcej...<<

Życzenia

Obrazy newsów: bronislawa1.jpg

 

Niedawno 100 lat ukończyła mieszkająca nadal w Podkamieniu Bronisława Wiśniewska z domu Janiszewska. Pani Bronisława wyszła za mąż za Jarosława Wiśniewskiego, który prowadził w Podkamieniu znany zakład fryzjerski. Urodziny świętowała we Lwowie w towarzystwie córek, wnucząt i prawnucząt.

Dostojnej Jubilatce w tej miłej chwili życia, do wielu składanych życzeń pragniemy dołączyć wyrazy najwyższego uznania i szacunku, a także najserdeczniejsze życzenia zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz wielu kolejnych lat pełnych rodzinnego ciepła, radości i miłości.

 

Stowarzyszenie Kresowe Podkamień, wielbiciele Podkamienia oraz liczni potomkowie rodowitych Podkamienian

 

Obrazy newsów: bronislawa2.jpg

Pierwsze święta osadników na Ziemiach Odzyskanych

Obrazy artykułów: tadeuszbarecki.jpg

 

Pierwsze święta osadników na Ziemiach Odzyskanych

 

Zbliżające się święta to okazja do wspomnień o pierwszej wigilii w naszym mieście. Swoją historię zgodził się nam opowiedzieć jeden z pierwszych osadników - pan Tadeusz Barecki. To momentami trudna, ale piękna opowieść  o ucieczce i odnalezieniu spokoju w Brzegu Dolnym. 

 

 

DROGA DO BRZEGU DOLNEGO

 

Przybyliśmy tu w październiku 1945 roku. Pierwsi, którzy przyjechali tutaj z terenów wschodnich, czyli województw Lwów, Brody - większość osiedliła się w Izristal czyli Piotroniowicach. Mama z dziećmi, było nas pięcioro - pierwszym transportem przyjechaliśmy tutaj, do Piotroniowic, gdzie przebywaliśmy przez kilka miesięcy. W tym czasie wszyscy mężczyźni, mężowie, wujowie byli na wojnie, chociaż ta skończyła się 8 grudnia, a to był koniec maja. Do Piotroniowic dołączył do nas tato na przepustkę. Z zawodu był młynarzem, zaczął rozglądać się w okolicy w tym czasie za młynem. Wraz ze swoim szwagrem trafili do Brzegu Dolnego, po czym wrócili do jednostki. Ale kiedy w październiku zostali zdemobilizowani do cywila, tato przyjechał do Piotroniowic i wtedy wszyscy wyruszyliśmy do Brzegu Dolnego. Mieliśmy ze sobą krowę, dlatego szukaliśmy domu, gdzie byłoby dla niej miejsce, jakaś obórka. Krowa, która z nami przyjechała, była w tamtych czasach jedynym naszym żywicielem. Dzięki niej było mleko, sery. Właściwy dom znaleźliśmy koło poczty, na ulicy Kolejowej. Budynek był  zdewastowany, okna powybijane, drzwi połamane, ale w podwórku stała oficyna. Nasza siódemka zamieszkała na górze, gdzie znajdowały się dwa pomieszczenia, a w tym czasie tato remontował dom.

 

>>Więcej...<<

Boże Narodzenie 2020

Obrazy: wesolych.jpg

 

Jak obyczaj każe stary, według ojców naszych wiary,

chcemy złożyć Wam życzenia, z dniem Bożego Narodzenia.

Niech ta Gwiazdka Betlejemska, która wschodzi tuż po zmroku,

da Wam szczęście i pomyślność, w nadchodzącym Nowy Roku. 

Wygenerowano w sekund: 0.06