Logowanie
Nawigacja
Aktualnie online
Ostatnio Widziani
| ||
| ||
| ||
| ||
|
Statystyki
Artykułów: 379
Newsów: 255
Komentarzy: 1441
Postów na forum: 899
Użytkowników: 624
Shoutbox
..?page_id=9
pl będę zamieszczał genealogie rodów z Podkamienia, (dostęp dla grupy "Genealogia". Aby przynależeć należy wyrazić taka chęć
Ankieta

Pamiętaj - Ty też możesz pomóc!!
Wypełnij i wyślij ankietę dot. pomordowanych.
ANKIETA
Stowarzyszenie

A czy Ty zapisałeś/-aś się już do Stowarzyszenia Kresowego Podkamień?
DEKLARACJA
Ankieta


Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 05/07/2021 13:23
Archiwum ankiet
Identyfikacja
Genealogia
Księgi metrykalne
I Kataster
II Kataster
Ostatnie komentarze





Artykuły





Galeria





Galeria2





Dodatkowe strony





Top komentatorzy
![]() | 404 |
![]() | 321 |
![]() | 125 |
Ostatnie zdjęcia

Genowefa Pawluk (z. ...

Genowefa Pawluk (z d...

Jan Pawluk z żoną

Michał Świętojań...

Górnicka (z d. Świ...

Władysław Święto...

Iłowski Ryszard

Baczewicz Stanisław
Newsletter
Warto tam zajrzeć
1 listopada
Dziś święto zmarłych, jest to okres kiedy odwiedzamy groby swoich najbliższych. Przy tej okazji pamiętajmy też o tych, których mogiły pozostały poza granicami kraju i będąc na cmentarzu zapalmy symboliczny znicz za ich Dusze.
Odwiedziny
W dniach 1 - 3 października 2010 r. gości w Wołowie na zaproszenie Stowarzyszenia Kresowego Podkamień ks. Anatol Szpak, proboszcz parafii Brody na Ukrainie, w granicach której znajduje się również Podkamień.
71 rocznica agresji radzieckiej

Spis poległych, rannych i wziętych do niewoli
Do artykułów dodałem spis poległych, rannych i wziętych do niewoli między sierpniem 1914 a lutym 1915 żołnierzy z Podkamienia. Spis opracował Remek na podstawie dostępnych na stronach Biblioteki Cyfrowej Małopolskiego Towarzystwa Genealogicznego http://www.mtg-malopolska.org.pl/bibliotekacyfrowa.html list strat armii austro-węgierskiej z początku I wojny światowej ("Verlustliste") autor zaprzyjaźnionej strony o Olejowie. Zestawione w niniejszym artykule nazwiska pochodzą z kolejnych "Verlustliste" od numeru 26 (z 14.10.1914) do numeru 168 (z 28.04.1915). Więcej informacji o zawartości listy można znaleźć pod tym linkiem - http://www.olejow.pl/readarticle.php?article_id=596. Spis dotyczy mieszkańców Podkamienia i okolicznych wiosek, ale tylko w przypadku kiedy podano na liście ich miejsce urodzenia.
Przejrzałem listy na stronie Olejowa i wybrałem tylko te osoby, które nie miały podanego miejsca urodzenia. W przypadku C. K. 35. Pułku Piechoty Obrony Krajowej (k. u. k. Landwehrinfanterieregiment Nr. 35.) było to 338 nazwisk, a w przypadku C. K. 80. Pułku Piechoty (k. u. k. Infanterieregiment Nr. 80) 1525. Wśród tych nazwisk jest wiele takich, które pojawiają się w Podkamieniu i okolicznych wioskach, może ktoś kto interesuje się genealogią swojej rodziny rozpozna wśród tych osób kogo ze swojej rodziny. Jeśli tak, to proszę o kontakt mailowy, lub odnotowanie tego faktu w komentarzach. Tutaj są obie listy:
35. Pułk Piechoty Obrony Krajowej (35. Landwehrinfanterieregiment) (113 kb)
80. Pułk Piechoty (k. u. k. 80. Infanterieregiment) (414 kb)
Ponieważ mieszkańcy Olejowa i okolic tak samo jak mieszkańcy Podkamienia trafiali w zasadzie do tych samych jednostek, toteż jeśli ktoś jest zainteresowany, może przejrzeć pełne listy strat owych jednostek w w/w okresie (VIII 1914- II 1915).
Pełne wykazy (na stronie www.olejow.pl):
80. Pułk Piechoty (k. u. k. 80. Infanterieregiment)
Podoficerowie i żołnierze cz. 1. 1000 nazwisk. Od Abraham do Kaźmirczuk.
Podoficerowie i żołnierze cz. 2. 1000 nazwisk. Od Kenles do Romanyna.
Podoficerowie i żołnierze cz. 3. 672 nazwiska. Od Romasyszyn do Żytyński.
35. Pułk Piechoty Obrony Krajowej (35. Landwehrinfanterieregiment)
Podoficerowie i żołnierze cz. 1. 600 nazwisk. Od Adamów do Maryjowski.
Podoficerowie i żołnierze cz. 2. 491 nazwisk. Od Maryńczuk do Żurba.
Z dziejów walk i cierpień na Kresach
Kolejny artykuł
Kolejne nowości na stronie
Pamiątki z Kresów
Przy współpracy Starostwa Powiatowego w Wołowie, Powiatowego Centrum Edukacji oraz Stowarzyszenia Kresowego Podkamień planowane jest otwarcie (Kącika Kresowego)* w Bibliotece Pedagogicznej w Wołowie. Miałby on na celu gromadzenie i udostępnianie literatury, dokumentów i pamiątek z Kresów. Pierwsi ofiarodawcy już się znaleźli- zadeklarowano przekazanie wszystkich numerów "Na Rubieży" oraz innej literatury o tematyce kresowej. Liczymy, że przy szerszej współpracy i ofiarności Państwa kącik rozrośnie się w Izbę Pamięci- warunki lokalowe będą zapewnione. Biblioteka uzyska niedługo dodatkową powierzchnię. Gdyby ktoś z Państwa chciał się przyłączyć do akcji prosimy o kontakt:
Biblioteka Pedagogiczna
Stowarzyszenie Kresowe Podkamień:
*- nazwa nie jest ostateczna.